CLASSEMENT DE LA 1e ETAPE1 12 ITA19850101 GATTO Oscar Androni Giocattoli - Sidermec ITA 05h28'23'' 10''
2 161 ITA19890201 FORTIN Filippo GM Cycling Team ITA 05h28'23'' 6''
3 27 ROU19920904 GROSU Eduard Michael Nippo - Vini Fantini ROU 05h28'23'' 4''
4 37 ITA19870117 PONZI Simone Southeast ITA 05h28'23''
5 4 ITA19890204 DELLE STELLE Christian CCC Sprandi Polkowice ITA 05h28'23''
6 31 BRA19871020 ANDRIATO Rafael Southeast BRA 05h28'23''
7 62 GERl9950109 SCHULZE Julian Team Stuttgart GER 05h28'23''
8 147 ITA19881002 PARRINELLO Antonino D`Amico Bottecchia ITA 05h28'23''
9 46 RUS19880205 NIKOLAEV Sergey Itera-Katusha RUS 05h28'23''
10 153 SVK19770411 KOVÁC Maroš Kemo Dukla Trencin SVK 05h28'23''
11 34 ITA19890131 FAVILLI Elia Southeast ITA 05h28'23''
12 83 ITA19940702 * FRAPPORTI Mattia Unieuro Wilier ITA 05h28'23''
13 87 ITA19940831 * TECCHIO Marco Unieuro Wilier ITA 05h28'23''
14 136 NOR19900820 FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks-Kraft NOR 05h28'23''
15 81 ITA19950831 * CARBONI Giovanni Unieuro Wilier ITA 05h28'23''
16 92 LAT19910520 DAKTERIS Janis Team Differdange Losch LAT 05h28'23''
17 77 GER19940919 * SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg GER 05h28'23''
18 101 UKR19890127 TOPCHANYUK Artem Tusnad Cycling Team UKR 05h28'23''
19 7 POL19810508 RUTKIEWICZ Marek CCC Sprandi Polkowice POL 05h28'23''
20 144 ITA19841106 CIAVATTA Paolo D`Amico Bottecchia ITA 05h28'23''
21 24 ITA19860605 DE NEGRI Pier paolo Nippo - Vini Fantini ITA 05h28'23''
22 22 ITA19920205 BERLATO Giacomo Nippo - Vini Fantini ITA 05h28'23''
23 45 RUS19861118 SAMOKHVALOV Dmitrii Itera-Katusha RUS 05h28'23''
24 35 ITA19850510 FINETTO Mauro Southeast ITA 05h28'23''
25 15 ITA19830726 DALL'ANTONIA Tiziano Androni Giocattoli - Sidermec ITA 05h28'23''
26 1 ITA19710809 REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice ITA 05h28'23''
27 11 ROU19881229 TVETCOV Serghei Androni Giocattoli - Sidermec ROU 05h28'23''
28 165 ITA19930925 * DI SANTO Antonio GM Cycling Team ITA 05h28'23''
29 17 ITA19901011 TALIANI Alessio Androni Giocattoli - Sidermec ITA 05h28'23''
30 16 ITA19850605 TABORRE Fabio Androni Giocattoli - Sidermec ITA 05h28'23''
31 43 RUS19900717 POMOSHNIKOV Sergei Itera-Katusha RUS 05h28'23''
32 155 SVK19870916 TYBOR Patrik Kemo Dukla Trencin SVK 05h28'23''
33 154 SVK19890731 MAHDAR Martin Kemo Dukla Trencin SVK 05h28'23''
34 96 LUX19900331 THILL Tom Team Differdange Losch LUX 05h28'23''
35 131 NOR19850717 WILMANN Frederik Team Ringeriks-Kraft NOR 05h28'29'' 06''
36 133 NOR19940501 * KLEIVEN Njal Eivind Team Ringeriks-Kraft NOR 05h28'29'' ''
37 21 ITA19850307 BISOLTI Alessandro Nippo - Vini Fantini ITA 05h28'29'' ''
38 105 HUN19940214 * KENYERES Abel David Tusnad Cycling Team HUN 05h28'29'' ''
39 5 BUL19880408 MIHAYLOV Nikolay CCC Sprandi Polkowice BUL 05h28'29'' ''
40 42 RUS19881122 KRIVOSHEEV Evgenii Itera-Katusha RUS 05h28'29'' ''
41 132 NOR19940619 * LUKKEDAL Øyvind Team Ringeriks-Kraft NOR 05h28'29'' ''
42 47 RUS19950105 * ROZIN Sergey Itera-Katusha RUS 05h28'29'' ''
43 33 ITA19910914 CONTI Samuele Southeast ITA 05h28'29'' ''
44 162 ITA19910815 D'URBANO Marco GM Cycling Team ITA 05h28'29'' ''
45 91 AMPLER Rick Team Differdange GER19891126 Losch GER 05h28'29'' ''
46 26 COL19870707 CHAPARRO LOPEZ Didier Alonso Nippo - Vini Fantini COL 05h28'29'' ''
47 142 ITA19910720 BROGI Adriano D`Amico Bottecchia ITA 05h28'29'' ''
48 166 ITA19961119 * CACCIOTTI Andrea GM Cycling Team ITA 05h28'29'' ''
49 44 RUS19941031 * MAMYKIN Matvey Itera-Katusha RUS 05h28'29'' ''
50 41 RUS19900304 BELYKH Sergey Itera-Katusha RUS 05h28'29'' ''
51 3 CZE19930511 * CERNY Josef CCC Sprandi Polkowice CZE 05h28'34'' 11''
52 14 ITA19840612 BANDIERA Marco Androni Giocattoli - Sidermec ITA 05h28'36'' 13''
53 164 COL19940508 * HERNANDEZ JARAMILLO Jose Tito GM Cycling Team COL 05h28'41'' 18''
54 167 ITA19960926 * ROTONDI Matteo GM Cycling Team ITA 05h28'46'' 23''
55 2 POL19950217 * BROZYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice POL 05h28'50'' 27''
56 134 NOR19910907 WORMSEN Kristoffer Sommer Team Ringeriks-Kraft NOR 05h33'28'' 05'05''
57 112 ROU19910119 CRISTA Daniel Romania National ROU 05h37'22'' 08'59''
58 54 CAN19930915 * BUCKOSKY Kyle Bike Aid CAN 05h37'23'' 09'00''
59 107 FRA19940221 * BOSSIS Tom Tusnad Cycling Team FRA 05h37'23'' ''60 122 NED19890202 BEUKEBOOM Dion Parkhotel Valkenburg CT NED 05h37'32'' 09'09''
61 121 NED19931104 * BAKKER Denis Parkhotel Valkenburg CT NED 05h37'32'' ''
62 6 POL19880329 KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice POL 05h37'34'' 09'11''
63 85 ITA19920408 GASPARRINI Rino Unieuro Wilier ITA 05h37'34'' ''
64 125 NED19910927 VAN DIEMEN Jurgen Parkhotel Valkenburg CT NED 05h37'34'' ''
65 124 NED19900216 VAN BREDA Rick Parkhotel Valkenburg CT NED 05h37'34'' ''
66 141 ITA19890122 BOCCHIOLA Giorgio D`Amico Bottecchia ITA 05h37'34'' ''
67 86 ITA19960724 * PLEBANI Davide Unieuro Wilier ITA 05h37'34'' ''
68 63 GERl9940622 LOEF Georg Team Stuttgart GER 05h37'34'' ''
69 82 ITA19890202 CHINELLO Fabio Unieuro Wilier ITA 05h37'34'' ''
70 146 ALB19950323 * NIKA Iltjan D`Amico Bottecchia ALB 05h37'34'' ''
71 36 ITA19840801 GAVAZZI Francesco Southeast ITA 05h37'34'' ''
72 151 SVK19761017 BRONIŠ Roman Kemo Dukla Trencin SVK 05h37'34'' ''
73 67 GERl99S0126 NOWAK Florian Team Stuttgart GER 05h37'34'' ''
74 123 NED19930831 * VAN BEUSICHEM Thijs Parkhotel Valkenburg CT NED 05h37'34'' ''
75 71 GER19950523 * BERGER Leon LKT Team Brandenburg GER 05h37'34'' ''
76 73 GER19870614 REIMER Martin LKT Team Brandenburg GER 05h37'34'' ''
77 32 ITA19910529 FEDI Andrea Southeast ITA 05h37'34'' ''
78 163 ITA19881117 CAVASIN Daniele GM Cycling Team ITA 05h37'34'' ''
79 135 NOR19950716 * TRÆEN Torstein Team Ringeriks-Kraft NOR 05h37'34'' ''
80 72 GER19951030 * KESSLER Robert LKT Team Brandenburg GER 05h37'34'' '' 8''
81 76 GER19901115 SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg GER 05h37'38'' 09'15''
82 104 ROU19880529 NECHITA Andréi Tusnad Cycling Team ROU 05h37'38'' ''
83 23 ITA19920117 FILOSI Iuri Nippo - Vini Fantini ITA 05h37'38'' ''
84 25 ITA19920923 NIBALI Antonio Nippo - Vini Fantini ITA 05h37'38'' ''
85 51 GER19910215 MAYER Yannick Bike Aid GER 05h43'05'' 14'42''
86 64 GER19931013 * FIEK Arnold Team Stuttgart GER 05h43'05'' ''
87 65 GER1987110S KAUTZ Kai Team Stuttgart GER 05h43'05'' ''
88 103 ROU19920323 SEBESTYEN Szabolcs Tusnad Cycling Team ROU 05h43'05'' ''
89 143 ITA19930406 * CAPOCCHI Thomas D`Amico Bottecchia ITA 05h43'05'' ''
90 61 GER19900623 WALSLEBEM Max Team Stuttgart GER 05h43'05'' ''
91 114 ROU19930614 * SDRAILA Ionut Romania National ROU 05h43'05'' ''
92 52 GER19800727 SCHNAPKA Matthias Bike Aid GER 05h43'05'' ''
93 55 GER19881212 LECHNER Patrick Bike Aid GER 05h46'32'' 18'09''
94 95 SUI19910617 STOCKER Manuel Team Differdange Losch SUI 05h46'32'' ''
95 111 ROU19830131 PRIA Lars Romania National ROU 05h46'32'' ''
96 117 ROU19870723 PETRACHE Marius Romania National ROU 05h46'32'' ''
97 56 GER19820614 LEEFMANN Jonas Bike Aid GER 05h46'32'' '' 3''
98 94 HUN19880623 LOVASSY Krisztian Team Differdange Losch HUN 05h46'32'' ''
99 102 NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling ROU19760728 Team ROU 05h46'32'' ''
100 152 SVK19950314 * DUBEN Martin Kemo Dukla Trencin SVK 05h51'23'' 23'00''
101 84 ARG19930220 * GADAY OROZCO Lucas Unieuro Wilier ARG 05h51'23'' ''
102 93 LTU19880907 KAUPAS Gediminas Team Differdange Losch LTU 05h51'23'' '' 7''
ABANDONS - DNF
Dossard/Bib 53 - SCHÄFER Timo - Bike Aid - GER19820809
Dossard/Bib 74 - RESKE Tim - LKT Team Brandenburg - GER19940404
Dossard/Bib 113 - VOICU Andrei - Romania National - ROU19930613
Dossard/Bib 115 - BARBU Leonard - Romania National - ROU19960405
Dossard/Bib 156 - HOLOMEK Milan - Kemo Dukla Trencin - SVK19950911