LES DOSSARDSTeam Tinkoff (RUS)DS: Michaelsen Lars
1. Sagan Peter (SVK)
2. Bennati Daniele (ITA)
3. Boaro Manuele (ITA)
4. Bodnar Maciej (POL)
5. Blythe Adam (GBR)
6. Trusov Nikolay (RUS)
7. Mccarthy Jay (AUS)
8. Gatto Oscar (ITA)
Sky Team (GBR)DS: Knaven Servais
11. Viviani Elia (ITA)
12. Knees Christian (GER)
13. Rowe Luke (GBR)
14. Golas Michal (POL)
15. Peters Alex (GBR)
16. Moscon Gianni (ITA)
17. Fenn Andrew (GBR)
18. Puccio Salvatore (ITA)
Lotto - Soudal (BEL)DS: Frison Herman
21. Frison Frederik (BEL)
22. Roelandts Jurgen (BEL)
23. Henderson Greg (NZL)
24. Dockx Gert (BEL)
25. Debusschere Jens (BEL)
26. Ligthart Pim (NED)
27. Wallays Jelle (BEL)
28. Broeckx Stig (BEL)
Katusha (RUS)DS: Mikhaylov Gennady
31. Kristoff Alexander (NOR)
32. Lagutin Sergeys (RUS)
33. Isaychev Vladimir (RUS)
34. Politt Nils (GER)
35. Morkov Michael (DEN)
36. Bystrom Sven Erik (NOR)
37. Haller Marco (AUT)
38. Tcatevich Aleksei (RUS)
Etixx - Quick Step (BEL)DS: Peeters Wilfried
41. Boonen Tom (BEL)
42. Terpstra Niki (BEL)
43. Velits Martin (SVK)
44. Maes Nikolas (BEL)
45. Van Keirsbulck Guillaume (BEL)
46. Vandenbergh Stijn (BEL)
47. Vermote Julien (BEL)
48. Wisniowski Lukasz (POL)
IAM Cycling (SUI)DS: Marichal Thierry
51. Devenyns Dries (BEL)
52. Haussler Heinrich (AUS)
53. Holst Enger Sondre (NOR)
54. Kluge Roger (GER)
55. Naesen Olivier (BEL)
56. Pelucchi Matteo (ITA)
57. Howard Leigh (AUS)
58. Van Genechten Jonas (BEL)
FDJ (FRA)DS: Guesdon Frédéric
61. Demare Arnaud (FRA)
62. Delage Michael (FRA)
63. Sarreau Marc (FRA)
64. Ladagnous Matthieu (FRA)65. Hoelgaard Daniel (NOR)
66. Le Gac Olivier (FRA)
67. Le Bon Johan (FRA)68. Konovalovas Ignatius (LIT)
Orica - Greenedge (AUS)DS: Lapage Lorenzo
71. Ewan Caleb (AUS)
72. Hayman Matthew (AUS)
73. Keukeleire Jens (BEL)
74. Nielsen Magnus (DEN)
75. Durbridge Luke (AUS)
76. Docker Mitch (AUS)
77. Edmondson Alexander (AUS)
78. Juul Jensen Christopher (DEN)
BMC Racing Team (SUI)DS: Piva Valerio
81. Van Avermaet Greg (BEL)
82. Zabel Rick (GER)NP
83. Oss Daniel (ITA)
84. Drucker Jean-Pierre (LUX)
85. Quinziato Manuel (ITA)
86. Schär Michael (SUI)
87. Gerts Floris Solco (NED)
88. Bohli Tom (SUI)
AG2R - La Mondiale (FRA)DS: Jurdie Julien
91. Daniel Maxime (FRA)
92. Turgot Sebastien (FRA)93. Bagdonas Gediminas (LTU)
94. Denz Nico (GER)
95. Houle Hugo (CAN)
96. Gougeard Alexis (FRA)
97. Minard Sébastien (FRA)
98. Gaudin Damien (FRA)LottoNL - Jumbo (NED)DS: Verhoeven Nico
101. Groenewegen Dylan (NED)
102. Castelijns Twan (NED)
103. Leezer Tom (NED)
104. Tankink Bram (NED)
105. Tjalingii Maarten (NED)
106. Wagner Robert (NED)
107. Van Asbroeck Tom (NED)
108. Wynants Maarten (BEL)
Trek Factory - Segafredo (USA)DS: Demol Dirk
111. Nizzolo Giacomo (ITA)
112. Coledan Marco (BEL)
113. Stuyven Jasper (BEL)
114. Van Poppel Boy (NED)
115. Irizar Aranburu Markel (ESP)
116. Rast Grégory (SUI)
117. Theuns Edward (BEL)
118. Bonifazio Niccolo (ITA)
Giant - Alpecin (GER)DS: Visbeek Aike
121. Andersen Sören Kragh (DEN)
122. Arndt Niklas (GER)
123. Curvers Roy (NED)
124. De Backer Bert (BEL)
125. De Kort Koen (NED)
126. Stamsnijder Tom (NED)
127. Timmer Albert (NED)
128. Waeytens Zico (BEL)
Southeast - Venezuela (ITA)DS: Parsani Serge
131. Pozzato Filippo (ITA)
132. Belletti Manuel (ITA)
133. Fedi Andrea (ITA)
134. Tedeschi Mirko (ITA)
135. Trosino Mirko (ITA)
136. Zhupa Eugert (ALB)
137. Busato Matteo (ITA)
138. Sanz Enrique (SPA)
Bora - Argon (GER)DS: Schulze André
141. Archbold Shane (NZL)
142. Bennett Sam (IRL)
143. Dempster Zakkari (AUS)
144. Matzka Ralf (GER)
145. Pöstlberger Lukas (AUT)
146. Schwarzmann Michael (GER)
147. Selig Rüdiger (GER)
148. Thwaites Scott (GER)
Wanty - Groupe Gobert (BEL)DS: Vanderschueren Hilaire
151. Jans Roy (BEL)
152. Antonini Simone (ITA)
153. De Haes Kenny (BEL)
154. Devriendt Tom (BEL)
155. Mcnally Mark (GBR)
156. Stenuit Robby (BEL)
157. Thurau Bjorn (GER)
158. Veuchelen Frederik (BEL)
Fortuneo - Vital Concept (FRA)DS: Hinault Sebastien
161. Hutarovich Yauheni (BLR)
162. Bonnamour Frack (FRA)163. Mc Lay Daniel (GBR)
164. Perichon Jean-Luc (FRA)165. Vallee Boris (BEL)
166. Tronet Steven (FRA)
167. Jarrier Benoit (FRA)168. Breen Vegard (NOR)
Topsport Vlaanderen - Baloise (BEL)DS: Planckaert Walter
171. Van Hecke Preben (BEL)
172. Capiot Amaury (BEL)
173. De Tier Floris (BEL)
174. Van Rooy Kenneth (BEL)
175. Farazijn Maxime (BEL)
176. Van Hoecke Gijs (BEL)
177. Declercq Tim (BEL)
178. Van Lerberghe Bert (BEL)
Cofidis - Solutions Crédits (FRA)DS: Sanquer Yvonl
181. Bouhanni Nacer (FRA)182. Van Bilsen Kenneth (BEL)
183. Bozic Borut (SLO)
184. Cousin Jérôme (FRA)
185. Laporte Christophe (FRA)NP
186. Lemoine Cyril (FRA)
187. Senechal Florian (FRA)188. Ahlstrand Jonas (SWE)
Team Direct Energie (FRA)DS: Dominique Arnould
191. Anderson Ryan (CAN)
192. Cardis Romain (FRA)193. Duchesne Antoineo (CAN)
194. Gene Yohann (FRA)
195. Hurel Tony (FRA)
196. Morice Julien (FRA)
197. Petit Adrien (FRA)
198. Pichot Alexandre (FRA)Nippo-Vini Fantini-De Rosa (ITA)DS: Manzoni Mario
201. De Negri Pier Paolo (ITA)
202. Filosi Iuril (ITA)
203. Grosu Edouard Michael (ROU)
204. Koishi Yuma (JPN)
206. Marini Nicolas (ITA)
207. Stacchiotti Riccardo (ITA)
208. Viola Antono (ITA)
Roompot - Oranje (NED)DS: Breukink Eric
211. Asselman Jesper (NED)
212. Kreder Wesley (NED)
213. Kreder Raymond (NED)
214. Kreder Michel (NED)
215. Looij André (NED)
216. van Ginikken Sjoerd (NED)
217. Van Goethem Brian (NED)
218. De Vries Berden (NED)
ONE Pro Cycling (GBR)DS: Winston Mathew
221. Barjer Yanto (GBR)
222. Bialoblocki Marcin (POL)
223. Lander Sebastian (DEN)
224. McCormichk Hayden (NZL)
225. Morensen Martin (DEN)
226. Ople Chris (GBR)
227. Williams Sam (GBR)
278. Von Hoff Steele (AUS)
Crelan - Vastgoedservice (BEL)DS: Loysch Roger
231. Boucher David (FRA)
232. Eijssen Yannick (BEL)
233. Druyts Gerry (BEL)
234. Jacobs Pieter (BEL)
235. Meurisse Xandro (BEL)
236. Ruijgh Rob (NED)
237. Robert Fréderique (BEL)
238. Geuens Alexander (BEL)
Team3M (BEL)DS: Boeckx Frank
241. Cammaerts Edwig (BEL)
242. Evrard Laurent (BEL)
243. Vingerling Michael (NED)
244. Havik Piotr (NED)
245. Havik Yoeri (NED)
246. De Man Jaap (NED)
247. Sleurs Christophe (BEL)
248. Janssens Jimmy (BEL)
LES DIFFICULTES.