3e ETAPE : CLASSEMENTS ETAPE ET GENERALETAPE1 Scott Sunderland 1988 IsoWhey - Swiss Welness 03:45:00 2 Brenton Jones 1991 JLT - Condor
3 Joon Yong Seo 1988 KSPO Bianchi Asia Procycling
4 Martin Laas 1993
Delko Marseille - Provence KTM 5 Kyoung Ho Park 1993 Geumsan Insam - Cello
6 Benjamin Giraud 1986 Delko Marseille - Provence KTM 7 Yevgeniy Gidich 1996 Vino - Astana Motors
8 Jason Lowndes 1994 Israel Academy Team
9 Mehdi Benhamouda 1995 Team Novo Nordisk 10 Seok Hyun Ham 1995 Gapyeong Cycling Team
11 Tatsuki Amagoi 1992 Kinan Cycling Team
12 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk
13 Kazushige Kuboki 1989 Nippo - Vini Fantini
14 Jon Aberasturi Izaga 1989 Team Ukyo
15 Michael Freiberg 1990 IsoWhey - Swiss Welness
16 Joo-Seok Kim - Gapyeong Cycling Team
17 In Soo So 1998 LX Cycling Team
18 Nicolas Marini 1993 Nippo - Vini Fantini
19 Ji Min Jung 1991 Geumsan Insam - Cello
20 Alex Turrin 1992 Wilier - Triestina
21 Keon Woo Park 1991 LX Cycling Team
22 Daeyeon Kim 1994 KSPO Bianchi Asia Procycling
23 Sang Hong Park 1989 LX Cycling Team
24 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk 25 Connor Mccutcheon 1991 Team Illuminate
26 Sergey Vlassenko 1993 Vino - Astana Motors
27 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team
28 Jacopo Mosca 1993 Wilier - Triestina
29 Alberto Cecchin 1989 Wilier - Triestina
30 Riccardo Stacchiotti 1991 Nippo - Vini Fantini
31 Hamish Schreurs 1994 Israel Academy Team
32 Jin Okubo 1988 Bridgestone - Anchor Cycling Team
33 Ryu Suzuki 1992 Bridgestone - Anchor Cycling Team
34 Pierpaolo De Negri 1986 Nippo - Vini Fantini
35 Ian Bibby 1986 JLT - Condor
36 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors
37 Edwin Avila 1989 Team Illuminate
38 Kyeongho Min 1996 Seoul Cycling Team
39 Wan Yau Lau 1996 HKSI Pro Cycling Team
40 Thomas Lebas 1985 Kinan Cycling Team 41 Damien Monier 1982 Bridgestone - Anchor Cycling Team 42 Hyo Suk Gong 1986 Terengganu Cycling Team
43 Simon Pellaud 1992 Team Illuminate
44 Kenji Nakanishi 1995 Kinan Cycling Team
45 Kun Soo Kim 1993 LX Cycling Team
46 Ho San Chiu 1995 HKSI Pro Cycling Team
47 Tyler Williams 1994 Israel Academy Team
48 Mikel Aristi Gardoki 1993
Delko Marseille - Provence KTM 49 Jiung Jang 1992 Korail Cycling Team
50 Giuseppe Fonzi 1991 Wilier - Triestina
51 Edward Laverack 1994 JLT - Condor
52 Elichi Hirai 1990 Team Ukyo
53 King Lok Cheung 1991 Orica - Scott
54 Neil Van Der Ploeg 1987 IsoWhey - Swiss Welness
55 Griffin Easter 1991 Team Illuminate
56 Luis Lemus 1992 Israel Academy Team
57 Russell Downing 1978 JLT - Condor
58 Jaeha Lee 1996 Gapyeong Cycling Team
59 Salvador Guardiola 1988 Team Ukyo
60 Unggyeom Kim 1996 Geumsan Insam - Cello
61 David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk
62 Thomas Moses 1992 JLT - Condor
63 Taras Voropayev 1992 Vino - Astana Motors
64 Patrick Lane 1991 IsoWhey - Swiss Welness
65 Sang-hoon Park 1993 Seoul Cycling Team
66 Ha Jeon Jung 1995 Seoul Cycling Team
67 David Jai Crawford 1983 Kinan Cycling Team
68 Jae Woong Choi 1997 Gapyeong Cycling Team
69 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu Cycling Team
70 Jihun Kim 1996 Gapyeong Cycling Team
71 Seung Woo Choi 1989 KSPO Bianchi Asia Procycling
72 Haesung Cho 1991 KSPO Bianchi Asia Procycling
73 Hyeong Min Choe 1990 Geumsan Insam - Cello
74 Ok Cheol Kim 1994 Seoul Cycling Team
75 Rafael Andriato 1987 Wilier - Triestina
76 Daniel Diaz 1989
Delko Marseille - Provence KTM 77 Christopher Williams 1981 Team Novo Nordisk
78 Yevgeni Nepomnyachsniy 1987 Vino - Astana Motors
79 Rik Van Ijzendoorn 1987 Team Novo Nordisk
80 Sung Baek Park 1985 KSPO Bianchi Asia Procycling
81 Tanzo Tokuda 1992 Team Ukyo
82 Adiq Othman 1991 Terengganu Cycling Team
83 Mohamed Nor Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team
84 Hiu Fung Choy 1996 HKSI Pro Cycling Team
85 Woo Ho Jung 1997 Geumsan Insam - Cello
86 Michimasa Nakai 1994 Team Ukyo
87 Liam Bertazzo 1992 Wilier - Triestina
88 Joseph Cooper 1985 IsoWhey - Swiss Welness
89 Imbeom Cheon 1998 Korail Cycling Team
90 Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini + 01:29
91 Yuma Koishi 1993 Nippo - Vini Fantini + 01:29
92 Seokhyeon We - Seoul Cycling Team
93 Hong II Kim 1997 Korail Cycling Team
94 Sam Crome 1993 IsoWhey - Swiss Welness
95 Wan Hei Victor Lau 1995 HKSI Pro Cycling Team
96 Jin Woo Lee - Korail Cycling Team
97 Robert-Jon McCarthy 1994 JLT - Condor
98 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team
99 Ka Hoo Fung 1997 HKSI Pro Cycling Team
100 Brad Neagos 1989 Team Illuminate + 01:41
101 Eunseong Jung 1989 Gapyeong Cycling Team
102 Dan Craven 1983 Israel Academy Team
103 Kairat Khadylbek 1998 Vino - Astana Motors
104 Tae Hee Oh 1993 Korail Cycling Team
105 Yasuharu Nakajima 1984 Kinan Cycling Team
106 Seonhoe Bang 1998 Korail Cycling Team
107 Dong Heon Cha 1995 LX Cycling Team
108 Takaaki Hori 1992 Bridgestone - Anchor Cycling Team + 03:32
109 Sho Hatsuyama 1988 Bridgestone - Anchor Cycling Team
110 Aviv Yechezkel 1994 Israel Academy Team + 04:12
111 Egoitz Fernandez 1992 Team Ukyo + 04:47
112 Dae Young Joo 1996 Seoul Cycling Team
GENERAL1 Kyeongho Min 1996 South Korea Seoul Cycling Team 12:50:592 Yevgeniy Gidich 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 08
3 Edwin Avila 1989 Colombia Team Illuminate + 10
4 Damien Monier 1982 France Bridgestone - Anchor Cycling Team + 135 Ian Bibby 1986 Great Britain JLT - Condor + 14
6 Alberto Cecchin 1989 Italy Wilier - Triestina + 14
7 Thomas Lebas 1985 France Kinan Cycling Team + 148 Salvador Guardiola 1988 Spania Team Ukyo + 14
9 Wan Yau Lau 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 14
10 Sho Hatsuyama 1988 Japan Bridgestone - Anchor Cycling Team + 14
11 Alex Turrin 1992 Italy Wilier - Triestina + 49
12 Edward Laverack 1994 Great Britain JLT - Condor + 01:11
13 Jacopo Mosca 1993 Italy Wilier - Triestina + 01:21
14 Simon Pellaud 1992 Switzerland Team Illuminate + 01:54
15 Jon Aberasturi Izaga 1989 Spania Team Ukyo + 01:55
16 Giuseppe Fonzi 1991 Italy Wilier - Triestina + 01:58
17 David Jai Crawford 1983 Australia Kinan Cycling Team + 02:01
18 Ryu Suzuki 1992 Japan Bridgestone - Anchor Cycling Team + 02:02
19 Sang-hoon Park 1993 South Korea Seoul Cycling Team + 02:02
20 Tyler Williams 1994 USA Israel Academy Team + 02:03
21 Thomas Moses 1992 Great Britain JLT - Condor + 02:04
22 Jason Lowndes 1994 Australia Israel Academy Team + 02:05
23 Sang Hong Park 1989 South Korea LX Cycling Team + 02:05
24 Sergey Vlassenko 1993 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 02:05
25 In Soo So 1998 South Korea LX Cycling Team + 02:05
26 Charles Planet 1993 France Team Novo Nordisk + 02:0527 Stepan Astafyev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 02:05
28 King Lok Cheung 1991 Hong Kong Orica - Scott + 02:05
29 David Lozano Riba 1988 Spania Team Novo Nordisk + 02:05
30 Pierpaolo De Negri 1986 Italy Nippo - Vini Fantini + 02:05
31 Hyo Suk Gong 1986 South Korea Terengganu Cycling Team + 02:05
32 Ok Cheol Kim 1994 South Korea Seoul Cycling Team + 02:05
33 Sung Baek Park 1985 South Korea KSPO Bianchi Asia Procycling + 02:05
34 Kenji Nakanishi 1995 Japan Kinan Cycling Team + 02:05
35 Daniel Diaz 1989 Argentina
Delko Marseille - Provence KTM + 02:05
36 Ho San Chiu 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 02:05
37 Robert-Jon McCarthy 1994 Australia JLT - Condor + 02:05
38 Jihun Kim 1996 South Korea Gapyeong Cycling Team + 02:05
39 Hyeong Min Choe 1990 South Korea Geumsan Insam - Cello + 02:05
40 Joseph Cooper 1985 New Zealand IsoWhey - Swiss Welness + 02:05
41 Dae Young Joo 1996 South Korea Seoul Cycling Team + 02:05
42 Hiu Fung Choy 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 02:05
43 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Mongolia Terengganu Cycling Team + 02:24
44 Kairat Khadylbek 1998 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 02:24
45 Jae Woong Choi 1997 South Korea Gapyeong Cycling Team + 02:42
46 Kun Soo Kim 1993 South Korea LX Cycling Team + 02:45
47 Liam Bertazzo 1992 Italy Wilier - Triestina + 03:07
48 Hamish Schreurs 1994 New Zealand Israel Academy Team + 03:13
49 Riccardo Stacchiotti 1991 Italy Nippo - Vini Fantini + 03:21
50 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier - Triestina + 03:29
51 Connor Mccutcheon 1991 USA Team Illuminate + 03:47
52 Seok Hyun Ham 1995 South Korea Gapyeong Cycling Team + 04:03
53 Luis Lemus 1992 Mexico Israel Academy Team + 05:24
54 Seokhyeon We - South Korea Seoul Cycling Team + 05:29
55 Kyoung Ho Park 1993 South Korea Geumsan Insam - Cello + 06:48
56 Keon Woo Park 1991 South Korea LX Cycling Team + 06:52
57 Daeyeon Kim 1994 South Korea KSPO Bianchi Asia Procycling + 06:52
58 Seonhoe Bang 1998 South Korea Korail Cycling Team + 06:52
59 Seung Woo Choi 1989 South Korea KSPO Bianchi Asia Procycling + 06:52
60 Tae Hee Oh 1993 South Korea Korail Cycling Team + 06:52
61 Jiung Jang 1992 South Korea Korail Cycling Team + 06:52
62 Yasuharu Nakajima 1984 Japan Kinan Cycling Team + 07:15
63 Christopher Williams 1981 Australia Team Novo Nordisk + 07:34
64 Imbeom Cheon 1998 South Korea Korail Cycling Team + 08:14
65 Brenton Jones 1991 Australia JLT - Condor + 09:36
66 Benjamin Giraud 1986 France Delko Marseille - Provence KTM + 09:4267 Martin Laas 1993 Estonia
Delko Marseille - Provence KTM + 09:42
68 Joo-Seok Kim - South Korea Gapyeong Cycling Team + 09:42
69 Kazushige Kuboki 1989 Japan Nippo - Vini Fantini + 09:42
70 Jin Okubo 1988 Japan Bridgestone - Anchor Cycling Team + 09:42
71 Taras Voropayev 1992 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 09:42
72 Eunseong Jung 1989 South Korea Gapyeong Cycling Team + 09:42
73 Griffin Easter 1991 USA Team Illuminate + 09:42
74 Dong Heon Cha 1995 South Korea LX Cycling Team + 09:42
75 Haesung Cho 1991 South Korea KSPO Bianchi Asia Procycling + 09:42
76 Elichi Hirai 1990 Japan Team Ukyo + 09:42
77 Unggyeom Kim 1996 South Korea Geumsan Insam - Cello + 09:42
78 Patrick Lane 1991 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 09:42
79 Tanzo Tokuda 1992 Japan Team Ukyo + 09:42
80 Sam Crome 1993 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 09:42
81 Ka Hoo Fung 1997 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 09:42
82 Yevgeni Nepomnyachsniy 1987 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 09:42
83 Woo Ho Jung 1997 South Korea Geumsan Insam - Cello + 09:42
84 Brad Neagos 1989 USA Team Illuminate + 11:23
85 Dan Craven 1983 Namibia Israel Academy Team + 11:23
86 Egoitz Fernandez 1992 Spania Team Ukyo + 14:29
87 Wan Hei Victor Lau 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 16:21
88 Scott Sunderland 1988 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 20:53
89 Nicolas Marini 1993 Italy Nippo - Vini Fantini + 20:57
90 Joon Yong Seo 1988 South Korea KSPO Bianchi Asia Procycling + 20:59
91 Andrea Peron 1988 Italy Team Novo Nordisk + 21:03
92 Mohamed Zamri Saleh 1983 Malaysia Terengganu Cycling Team + 21:03
93 Michael Freiberg 1990 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 21:03
94 Mehdi Benhamouda 1995 France Team Novo Nordisk + 21:0395 Tatsuki Amagoi 1992 Japan Kinan Cycling Team + 21:03
96 Ji Min Jung 1991 South Korea Geumsan Insam - Cello + 21:03
97 Neil Van Der Ploeg 1987 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 21:03
98 Hong II Kim 1997 South Korea Korail Cycling Team + 21:03
99 Mohamed Harrif Salleh 1988 Malaysia Terengganu Cycling Team + 21:03
100 Russell Downing 1978 Great Britain JLT - Condor + 21:03
101 Mikel Aristi Gardoki 1993 Spania Delko Marseille - Provence KTM + 21:03
102 Mohamed Nor Umardi Rosdi 1986 Malaysia Terengganu Cycling Team + 21:03
103 Jin Woo Lee - South Korea Korail Cycling Team + 21:03
104 Jaeha Lee 1996 South Korea Gapyeong Cycling Team + 21:03
105 Adiq Othman 1991 Malaysia Terengganu Cycling Team + 21:03
106 Ha Jeon Jung 1995 South Korea Seoul Cycling Team + 21:03
107 Michimasa Nakai 1994 Japan Team Ukyo + 21:03
108 Rik Van Ijzendoorn 1987 Netherlands Team Novo Nordisk + 21:03
109 Takaaki Hori 1992 Japan Bridgestone - Anchor Cycling Team + 24:35
110 Aviv Yechezkel 1994 Israel Israel Academy Team + 25:15
111 Giacomo Berlato 1992 Italy Nippo - Vini Fantini + 27:42
112 Yuma Koishi 1993 Japan Nippo - Vini Fantini + 27:42
.