CLASSEMENT1. 1 VAN DER POEL David (NED) Corendon-Circus 9 59:43,9 - 2. 15 ROHRBACH Nicola goldwurst-power/ Felt 9 59:49,1 +0:05,2
3. 11 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) Marlux Bingoal 9 59:49,9 +0:06,0
4. 10 FORSTER Lars 9 1:00:01,2 +0:17,3
5. 2 MEISEN Marcel (GER) Corendon-Circus 9 1:00:05,5 +0:21,6
6. 27 INDERGAND Reto BMC Mountainbike Racing Team 9 1:00:09,3 +0:25,4
7. 7 NESVADBA Jan (CZE) ČEZ cyklo team Tábor 9 1:00:22,5 +0:38,6
8. 3 CHAINEL Steve (FRA) Team CHAZAL CANYON 9 1:00:29,8 +0:45,9
9. 45 BENOIST Antoine (FRA) Chazal-Canyon 9 1:00:43,9 +1:00,0
10. 8 MOUREY Francis (FRA) TEAM S1NEO VC VALDAHON 9 1:01:03,7 +1:19,8 11. 9 BAESTAENS Vincent (BEL) VZW Koninklijke Stoempersclub 9 1:01:10,1 +1:26,2
12. 6 ZAHNER Simon Team EKZ 9 1:01:12,4 +1:28,5
13. 19 JOSEPH Thomas (BEL) Marlux 9 1:01:29,0 +1:45,1
14. 12 SÄGESSER Severin Focus E.Floccari Cyclocross Te 9 1:01:39,5 +1:55,6
15. 13 KONWA Marek (POL) Volkswagen Samochody Użytkowe 9 1:01:50,3 +2:06,4
16. 17 SAMPARISI Nicolas (ITA) KTM ALCHEMIST SELLE SMP DAMA 9 1:01:59,7 +2:15,8
17. 24 DUJARDIN Sandy (FRA) 9 1:02:06,7 +2:22,8 18. 21 VAN DER MEER Gosse (NED) Bombtrack Bicycles p/b Hunt 9 1:02:13,8 +2:29,9
19. 18 SAMPARISI Lorenzo (ITA) KTM ALCHWMIST SELLE SMP DAMA 9 1:02:21,1 +2:37,2
20. 25 RYF Joris WHEELER Pro Team 9 1:02:28,2 +2:44,3
21. 26 SIEBENS Gianni (BEL) 9 1:02:39,4 +2:55,5
22. 20 FINÉ Eddy (FRA) Charvieu Chavagneux Isere Cycl 9 1:02:56,2 +3:12,3 23. 14 PEETERS Yannick (BEL) Pauwelssauzen-Vastgoedservice 9 1:03:11,3 +3:27,4
24. 4 WILDHABER Marcel SCOTT-SRAM MTB Racing Team 9 1:03:25,8 +3:41,9
25. 23 HUNAL Martin (CZE) CEZ CYKLO TEAM TABOR 9 1:03:35,8 +3:51,9
26. 31 MOUGEL Damien (FRA) VS Eguisheim 9 1:03:45,8 +4:01,9
27. 16 GRAS Yan (FRA) Chazal-Canyon 9 1:03:56,8 +4:12,9 28. 42 ZAMPESE Fabio (ITA) A.S.D.BIKE PRO ACTION 9 1:04:08,4 +4:24,5
29. 30 HUMBERT Valentin (FRA) S1NEO CONNECT CYCLING TEAM 9 1:04:24,6 +4:40,7 30. 28 MAYER Daniel (CZE) KC Hlinsko 9 1:04:45,9 +5:02,0
31. 38 THOMAS Victor (FRA) Team UCI Safir Ganova 9 1:04:55,7 +5:11,8 32. 35 WÄFLER Simon 9 1:05:08,1 +5:24,2
33. 32 DUFAUX Loïs Team Akros-Renfer SA 9 1:05:20,8 +5:36,9
34. 47 VERMEULEN Moran (AUT) Tirol Cycling Team 9 1:05:23,3 +5:39,4
35. 43 RIVET Benjamin (FRA) Team Cross UCI Safir Ganova 9 1:05:50,1 +6:06,2 36. 41 BAKUS Tomáš (CZE) Čez Cyklo Team Tábor 9 1:05:56,4 +6:12,5
37. 22 MÜLLER Manuel (GER) Team BELLE Stahlbau 9 1:06:01,6 +6:17,7
38. 46 JORDENS Jarno (BEL) AA drink jongerenteam 9 1:06:43,5 +6:59,6
39. 36 KÜHN Marcus (GER) FKU Racing Team 9 1:06:57,6 +7:13,7
40. 33 GRAB Joël Grab Offroad Cycling Team 7 52:01,4 -2 LAP
41. 37 MERLINO Marcello (ITA) D’amico Utensilnord 6 46:08,9 -3 LAP
42. 40 WEBER Marcel (GER) Team Baier Landshut 5 39:03,3 -4 LAP
DNF 39 MORICHON Thomas (FRA) DNF 44 THIEL Andreas (GER) crossladen.cyclingteam
.