CLASSEMENTS DE LA 3e ETAPEETAPEVICTOIRE DE MACIEJ PATERSKI (Wibatech Merx 7R) 1 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R 01:28:51 2 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Norwegian DT + 00
3 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 + 00
4 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez + 05
5 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 12
6 Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23 + 12
7 Clément Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 12 8 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 12
9 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 12
10 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 14 11 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 17
12 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 17 13 Kaden Groves 1998 SEG Racing Academy + 17
14 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 17
15 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 17
16 Daniel Pearson 1994 Canyon DHB + 17
17 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 17
18 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 17
19 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 17
20 Fabien Grellier 1994 Total Direct Energie + 17 21 Sean Quinn 2000 Hagens Berman - Axeon + 17
22 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 17
23 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 17
24 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 17
25 Adria Moreno Sala 1991
A.V.C. Aix-en-Provence + 17
26 Harry Sweeny 1998 Evopro Racing + 17
27 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 17
28 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 28
29 Mauro Schmid 1999 Swiss Racing Academy + 34
30 Kévin Avoine 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 34 31 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 34
32 Andrea Bagioli 1999 Team Colpack + 34
33 Laurens Huys 1998 Lotto - Soudal U23 + 38
34 Romain Sicard 1988 Total Direct Energie + 38 35 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 41
36 Paul Double 1996 Team Colpack + 44
37 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 47 38 Ivan Martinez Jimenez 1985 Super Froiz + 47
39 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 50
40 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 50
41 Fabien Rondeau 1997 CR4C Roanne + 50 42 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 50
43 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 50
44 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 50
45 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 50
46 Gaëtan Lemoine 1995 V.C.Pays de Loudéac + 01:11 47 Martin Lestido Rey 1992 Super Froiz + 01:11
48 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 01:25
49 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25 50 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 01:31
51 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 01:31
52 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 01:36
53 Tanner Putt 1992 Arapahoe Resources - BMC + 01:36
54 Alexander Braybrooke 1997
A.V.C. Aix-en-Provence + 01:44
55 Thomas Stewart 1990 Canyon DHB + 01:52
56 Jan Maas 1996 Leopard Pro Cycling + 01:58
57 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 01:58
58 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 02:35
59 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez + 02:35
60 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 02:42
61 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 02:42
62 Yann Pestiaux 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 02:47
63 Antoine Raugel 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 03:23 64 Emerson Fontaine 2000 Wallonie-Bruxelles Devo + 03:23
65 Alexandar Richardson 1990 Canyon DHB + 03:23
66 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 03:23
67 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 03:23
68 Nicolas Malle 1998 V.C.Pays de Loudéac + 03:23
69 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 03:23 70 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 03:23
71 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 03:23
72 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 03:23
73 Thomas Joly 1995 C.C.Nogent-sur-Oise + 03:23 74 Yves Lütolf 1997 Swiss Racing Academy + 03:23
75 Ewen Henrio 1997 V.C.Pays de Loudéac + 03:23 76 Giacomo Garavaglia 1996 Team Colpack + 03:23
77 Cyrille Thiery 1990 Swiss Racing Academy + 03:23
78 Quentin Venner 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 03:23
79 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 03:23
80 Ken Conter 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 03:23 81 Alexander Evans 1997 SEG Racing Academy + 03:23
82 Jalel Duranti 1994 Team Colpack + 03:23
83 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian DT + 03:23
84 Mark Downey 1996 Evopro Racing + 03:23
85 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 03:23
86 Nils Sinschek 1998 Development Team Sunweb + 03:23
87 Idar Andersen 1999 Uno-X Norwegian DT + 03:23
88 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 03:23
89 David Per 1995 Adria Mobil + 03:42
90 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 03:54
91 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 03:59
92 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 03:59
93 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 03:59
94 Axel Journiaux 1995 Total Direct Energie + 04:01 95 Miguel Bryon 1995 Arapahoe Resources - BMC + 04:01
96 Benjamin Wolfe 1993 Arapahoe Resources - BMC + 04:01
97 Jakob Egholm 1998 Hagens Berman - Axeon + 04:20
98 Ben Katerberg 2000 Development Team Sunweb + 04:20
99 Adrien Quinio 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 04:20 100 Jérôme Mainard 1986 CR4C Roanne + 04:20 101 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 04:29
102 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 04:29
103 Justin Oien 1995 Arapahoe Resources - BMC + 04:31
104 Jacob Hennessy 1996 Canyon DHB + 04:31
105 Torkil Veyhe 1990 Riwal Readynez + 04:31
106 Bas Van Belle 2000 Leopard Pro Cycling + 04:31
107 Louis Rose-Davies 1999 Canyon DHB + 04:31
108 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 04:34
109 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 04:34
110 Arnaud Pfrimmer 1996 C.C.Nogent-sur-Oise + 04:54 111 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 04:58
112 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal Readynez + 05:06
113 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 05:08
114 Tiago Gomes Antunes 1997 SEG Racing Academy + 05:08
115 Lucio Pierantozzi 1998 Team Colpack + 06:05
116 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 06:37
117 Clément Jolibert 1995 A.V.C. Aix-en-Provence + 07:29
118 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 07:29 119 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez + 07:46
120 Romain Bacon 1990 C.C.Nogent-sur-Oise + 07:46 121 Kim Magnusson 1992 Riwal Readynez + 07:46
122 David Rivière 1995 V.C.Pays de Loudéac + 07:46 123 Ludvig Anton Wacker 2000 Development Team Sunweb + 08:38
124 Aaron Mariño Dominguez 1998 Super Froiz + 08:38
125 Andzs Flaksis 1991 Arapahoe Resources - BMC + 08:54
126 Brendan Rhim 1995 Arapahoe Resources - BMC + 08:58
127 Luc Wirtgen 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 12:50
128 Konrad Gessner 1995 Leopard Pro Cycling + 12:50
129 Diego Noriega Gomez 1994 Super Froiz + 12:50
130 Sindre Kulset 1998 Uno-X Norwegian DT + 12:55
DNF Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne 999
DNF Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne 999
DNF Julien Guay 1986 V.C.Pays de Loudéac
GENERAL.
1 Alexander Kamp 1993 Denmark Riwal Readynez 10:30:37 2 Andreas Leknessund 1999 Norway Uno-X Norwegian DT + 07
3 Kobe Goossens 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 + 11
4 Kaden Groves 1998 Australia SEG Racing Academy + 22
5 Aaron Gate 1990 New Zealand Evopro Racing + 24
6 Maxim Van Gils 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 + 25
7 Szymon Rekita 1994 Poland Leopard Pro Cycling + 26
8 Roland Thalmann 1993 Switzerland Team Vorarlberg Santic + 27
9 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb + 27
10 Sean Quinn 2000 USA Hagens Berman - Axeon + 28
11 Nicolas Prodhomme 1997 France Chambéry Cyclisme Formation + 29
12 Julian Mertens 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 32
13 Paul Ourselin 1994 France Total Direct Energie + 32
14 Markus Hoelgaard 1994 Norway Uno-X Norwegian DT + 32
15 Fabien Grellier 1994 France Total Direct Energie + 32
16 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Norwegian DT + 32
17 Adria Moreno Sala 1991 Spain A.V.C. Aix-en-Provence + 32
18 Sylvain Moniquet 1998 Belgium Wallonie-Bruxelles Devo + 32
19 Viktor Verschaeve 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 32
20 Ide Schelling 1998 Netherlands SEG Racing Academy + 32
21 Anatoliy Budyak 1995 Ukraine Wibatech Merx 7R + 32
22 Jack Burke 1995 Canada Leopard Pro Cycling + 43
23 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 49
24 Andrea Bagioli 1999 Italy Team Colpack + 49
25 Romain Sicard 1988 France Total Direct Energie + 53
26 Daniel Pearson 1994 Great Britain Canyon DHB + 56
27 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 58
28 Florent Castellarnau 1993 France A.V.C. Aix-en-Provence + 01:02
29 Edward Anderson 1998 USA Hagens Berman - Axeon + 01:29
30 Gordian Banzer 1996 Switzerland Team Vorarlberg Santic + 01:38
31 Joao Almeida 1998 Portugal Hagens Berman - Axeon + 01:50
32 Ivan Martinez Jimenez 1985 Spain Super Froiz + 01:58
33 Harry Sweeny 1998 Australia Evopro Racing + 02:06
34 Maciej Paterski 1986 Poland Wibatech Merx 7R + 02:28
35 Tanner Putt 1992 USA Arapahoe Resources - BMC + 02:39
36 Paul Double 1996 Great Britain Team Colpack + 02:47
37 Thymen Arensman 1999 Netherlands SEG Racing Academy + 02:56
38 Andrea Toniatti 1992 Italy Team Colpack + 03:17
39 Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling + 03:19
40 Frantisek Sisr 1993 Czech Republic Elkov - Author + 03:28
41 Clément Champoussin 1998 France Chambéry Cyclisme Formation + 03:52
42 Jan Maas 1996 Netherlands Leopard Pro Cycling + 04:22
43 Fabien Rondeau 1997 France CR4C Roanne + 04:30
44 Kevin Vermaerke 2000 USA Hagens Berman - Axeon + 05:02
45 Martin Lestido Rey 1992 Spain Super Froiz + 05:25
46 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 05:36
47 Thomas Joly 1995 France C.C.Nogent-sur-Oise + 05:41
48 Jimmy Raibaud 1991 France CR4C Roanne + 05:43
49 Damian Lüscher 1997 Switzerland Swiss Racing Academy + 05:45
50 Alexander Braybrooke 1997 Great Britain A.V.C. Aix-en-Provence + 06:11
51 Thomas Vereecken 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 06:30
52 Laurens Huys 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 06:31
53 Gasper Katrasnik 1995 Slovenia Adria Mobil + 06:38
54 Romain Campistrous 1992 France A.V.C. Aix-en-Provence + 07:03
55 Ben Katerberg 2000 Canada Development Team Sunweb + 07:20
56 David Per 1995 Slovenia Adria Mobil + 08:14
57 Mauro Schmid 1999 Switzerland Swiss Racing Academy + 08:36
58 Antoine Raugel 1999 France Chambéry Cyclisme Formation + 08:37
59 Jérôme Mainard 1986 France CR4C Roanne + 08:42
60 Axel Journiaux 1995 France Total Direct Energie + 08:49
61 Michael Kukrle 1994 Czech Republic Elkov - Author + 08:59
62 Benjamin Wolfe 1993 USA Arapahoe Resources - BMC + 09:15
63 Marek Rutkiewicz 1981 Poland Wibatech Merx 7R + 09:40
64 Nils Sinschek 1998 Netherlands Development Team Sunweb + 09:44
65 Maximilian Kuen 1992 Austria Team Vorarlberg Santic + 10:02
66 Clément Jolibert 1995 France A.V.C. Aix-en-Provence + 10:08
67 Patrick Schelling 1990 Switzerland Team Vorarlberg Santic + 10:14
68 Arnaud Pfrimmer 1996 France C.C.Nogent-sur-Oise + 10:17
69 Leon Heinschke 1999 Germany Development Team Sunweb + 10:19
70 Yann Pestiaux 1998 Belgium Wallonie-Bruxelles Devo + 10:56
71 Thomas Stewart 1990 Great Britain Canyon DHB + 10:59
72 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club + 11:03
73 Cyrille Thiery 1990 Switzerland Swiss Racing Academy + 11:25
74 Justin Oien 1995 USA Arapahoe Resources - BMC + 11:25
75 Nicolas Malle 1998 France V.C.Pays de Loudéac + 11:27
76 Marvin Tasset 1997 Belgium Wallonie-Bruxelles Devo + 11:30
77 Louis Rose-Davies 1999 Great Britain Canyon DHB + 11:39
78 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Norwegian DT + 11:43
79 Ken Conter 1999 Luxembourg Chambéry Cyclisme Formation + 11:43
80 Quentin Venner 1998 Belgium Wallonie-Bruxelles Devo + 11:56
81 Tiago Gomes Antunes 1997 Portugal SEG Racing Academy + 12:22
82 Michal Schlegel 1995 Czech Republic Elkov - Author + 12:28
83 Pawel Cieslik 1986 Poland Wibatech Merx 7R + 13:03
84 Alexandar Richardson 1990 Great Britain Canyon DHB + 13:04
85 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Denmark Riwal Readynez + 14:07
86 Gaëtan Lemoine 1995 France V.C.Pays de Loudéac + 14:29
87 Miguel Bryon 1995 USA Arapahoe Resources - BMC + 15:33
88 Kévin Avoine 1997 France C.C.Nogent-sur-Oise + 15:35
89 Brendan Rhim 1995 USA Arapahoe Resources - BMC + 15:51
90 Giacomo Garavaglia 1996 Italy Team Colpack + 16:30
91 David Rivière 1995 France V.C.Pays de Loudéac + 17:01
92 Simon Verger 1998 France Chambéry Cyclisme Formation + 17:16
93 Ewen Henrio 1997 France V.C.Pays de Loudéac + 17:19
94 Dusan Rajovic 1997 Serbia Adria Mobil + 17:40
95 Roman Maikin 1990 Russia Minsk Cycling Club + 18:31
96 Piotr Konwa 1995 Poland Wibatech Merx 7R + 18:31
97 Robin Meyer 1996 France A.V.C. Aix-en-Provence + 19:08
98 Jakub Otruba 1998 Czech Republic Elkov - Author + 19:11
99 Marko Kump 1988 Slovenia Adria Mobil + 19:26
100 Jacob Hennessy 1996 Great Britain Canyon DHB + 19:32
101 Nikolai Shumov 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 19:59
102 Cole Davis 1999 USA Hagens Berman - Axeon + 20:20
103 Matthias Reutimann 1994 Switzerland Swiss Racing Academy + 20:26
104 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Denmark Riwal Readynez + 20:59
105 Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb + 21:54
106 Jalel Duranti 1994 Italy Team Colpack + 22:43
107 Nicolai Brøchner 1993 Denmark Riwal Readynez + 22:54
108 Romain Bacon 1990 France C.C.Nogent-sur-Oise + 22:56
109 Idar Andersen 1999 Norway Uno-X Norwegian DT + 22:58
110 Torkil Veyhe 1990 Denmark Riwal Readynez + 23:35
111 Michal Podlaski 1988 Poland Wibatech Merx 7R + 24:15
112 Diego Noriega Gomez 1994 Spain Super Froiz + 24:22
113 Jakob Egholm 1998 Denmark Hagens Berman - Axeon + 25:12
114 Davide Orrico 1990 Italy Team Vorarlberg Santic + 25:55
115 Lucio Pierantozzi 1998 Italy Team Colpack + 25:58
116 Yves Lütolf 1997 Switzerland Swiss Racing Academy + 25:59
117 Alexander Evans 1997 Australia SEG Racing Academy + 26:08
118 Adrien Quinio 1992 France C.C.Nogent-sur-Oise + 26:54
119 Andzs Flaksis 1991 Latvia Arapahoe Resources - BMC + 28:04
120 Vasili Strokau 1995 Belarus Minsk Cycling Club + 29:13
121 Kim Magnusson 1992 Sweden Riwal Readynez + 29:15
122 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club + 30:01
123 Mark Downey 1996 Ireland Evopro Racing + 30:06
124 Luc Wirtgen 1998 Luxembourg Wallonie-Bruxelles Devo + 31:03
125 Bas Van Belle 2000 Netherlands Leopard Pro Cycling + 31:14
126 Aaron Mariño Dominguez 1998 Spain Super Froiz + 31:45
127 Emerson Fontaine 2000 Belgium Wallonie-Bruxelles Devo + 34:24
128 Ludvig Anton Wacker 2000 Denmark Development Team Sunweb + 35:21
129 Sindre Kulset 1998 Norway Uno-X Norwegian DT + 43:37
130 Konrad Gessner 1995 Germany Leopard Pro Cycling + 44:49
.