CLASSEMENTS DE LA 2e ETAPEETAPEVICTOIRE DE SIMON YATES (Team BikeExchange) 1 Simon Yates Team BikeExchange 03:17:422 Pavel Sivakov INEOS Grenadiers + 41
3 Daniel Martin Israel Start-Up Nation + 58
4 Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech + 58
5 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 58
6 Jai Hindley Team DSM + 01:17
7 Hugh Carthy EF Education-NIPPO + 01:17
8 Nick Schultz Team BikeExchange + 01:42
9 Romain Bardet Team DSM + 01:42 10 Ruben Guerreiro EF Education-NIPPO + 01:42
11 Pello Bilbao Bahrain Victorious + 01:42
12 Ivan Sosa INEOS Grenadiers + 01:42
13 Nairo Quintana
Arkéa-Samsic + 01:42
14 Geoffrey Bouchard AG2R Citroën Team + 01:5915 Daniel Martinez INEOS Grenadiers + 02:08
16 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 02:08
17 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 02:49
18 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 02:49
19 Amanuel Gebreigzabhier Trek-Segafredo + 02:49
20 Mikel Nieve Team BikeExchange + 02:49
21 Antonio Nibali Trek-Segafredo + 02:51
22 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 03:11
23 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 03:11
24 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 03:11
25 Mark Christian EOLO-KOMETA + 03:11
26 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 03:11
27 Michel Ries Trek-Segafredo + 03:11
28 Matteo Fabbro BORA-hansgrohe + 03:11
29 Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious + 03:11
30 Felix Großschartner BORA-hansgrohe + 03:11
31 Gianni Moscon INEOS Grenadiers + 03:11
32 Nicolas Roche Team DSM + 03:11
33 Domenico Pozzovivo Qhubeka ASSOS + 03:11
34 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 03:11
35 Joe Dombrowski UAE Team Emirates + 03:11
36 Luis León Sánchez Astana-Premier Tech + 03:11
37 Tony Gallopin AG2R Citroën Team + 03:11 38 Andres Ardila UAE Team Emirates + 05:18
39 Harold Tejada Astana-Premier Tech + 05:18
40 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 05:57
41 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 06:01
42 Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 06:01
43 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 06:01
44 Jaakko Hänninen
AG2R Citroën Team + 06:01
45 Sebastian Henao INEOS Grenadiers + 06:01
46 Reuben Thompson
Groupama-FDJ + 06:01
47 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 06:01
48 Winner Anacona
Arkéa-Samsic + 06:01
49 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 06:01
50 Guy Niv Israel Start-Up Nation + 06:01
51 Lawrence Warbasse
AG2R Citroën Team + 06:01
52 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 06:01
53 Nicolas Prodhomme AG2R Citroën Team + 06:01 54 Attila Valter
Groupama-FDJ + 06:01
55 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 06:01
56 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 06:01
57 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 06:01
58 Tanel Kangert Team BikeExchange + 06:01
59 Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team + 06:01
60 François Bidard AG2R Citroën Team + 06:01 61 Tejay Van Garderen EF Education-NIPPO + 06:01
62 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 06:09
63 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 07:16
64 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation + 07:16
65 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 07:37
66 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 07:53
67 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 07:53
68 Rafael Valls Bahrain Victorious + 07:53
69 Kilian Frankiny Qhubeka ASSOS + 07:53
70 Pavel Kochetkov Gazprom-RusVelo + 07:53
71 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 09:54
72 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 09:54
73 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 09:54
74 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 09:54
75 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 09:54
76 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 09:54
77 Ben Hermans Israel Start-Up Nation + 09:54
78 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 09:54
79 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 09:54
80 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 09:54 81 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 09:54
82 Antonio Tiberi Trek-Segafredo + 09:54
83 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech + 09:54
84 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 09:54
85 Alessandro De Marchi Israel Start-Up Nation + 09:58
86 Lars Van Den Berg
Groupama-FDJ + 12:11
87 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 12:11 88 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 12:11
89 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 12:11
90 Felix Engelhard Tirol KTM Cycling Team + 12:11
91 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 12:11
92 Marton Dina EOLO-KOMETA + 12:11
93 Nicholas Dlamini Qhubeka ASSOS + 12:11
94 Tobias Ludvigsson
Groupama-FDJ + 12:11
95 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 12:11 96 Yukiya Arashiro Bahrain Victorious + 12:11
97 Davide Bais EOLO-KOMETA + 12:11
98 Lachlan Morton EF Education-NIPPO + 12:11
99 Alessandro Fancellu EOLO-KOMETA + 14:19
100 Marco Marcato UAE Team Emirates + 14:19
101 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 14:19
102 Maxime Bouet Arkéa-Samsic + 14:19 103 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 14:19
104 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 14:19
105 Connor Brown Qhubeka ASSOS + 14:19
106 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 14:19
107 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 14:19
108 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 14:19
109 Lasse Norman Hansen Qhubeka ASSOS + 14:19
110 Andrea Vendrame
AG2R Citroën Team + 14:19
111 Mark Padun Bahrain Victorious + 14:19
112 Dayer Quintana
Arkéa-Samsic + 14:19
113 Antoine Duchesne
Groupama-FDJ + 17:56
114 Lukas Pöstlberger BORA-hansgrohe + 17:56
115 Domen Novak Bahrain Victorious + 17:56
116 Henri Vandenabeele Team DSM + 17:56
117 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 17:56
118 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 17:56
119 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates + 19:44
120 Salvatore Puccio INEOS Grenadiers + 19:44
121 Romain Combaud Team DSM + 19:44 122 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 19:44
123 Michael Storer Team DSM + 19:44
124 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 19:44
125 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 19:44
126 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 19:44
127 William Barta EF Education-NIPPO + 19:44
128 Callum Scotson Team BikeExchange + 20:08
129 Lasse Norman Hansen Qhubeka ASSOS + 22:14
130 Karel Vacek Qhubeka ASSOS + 22:14
131 Rüdiger Selig BORA-hansgrohe + 22:14
132 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 22:14
133 Leonardo Basso INEOS Grenadiers + 22:14
134 Leon Heinschke Team DSM + 22:14
135 Romain Hardy Arkéa-Samsic + 22:14 136 Julius Van Den Berg EF Education-NIPPO + 22:14
137 Markus Pajur
Arkéa-Samsic + 22:14
138 Reinardt Janse Van Rensburg Qhubeka ASSOS + 22:14
139 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 22:14
140 Oliviero Troia UAE Team Emirates + 22:14
141 Chun Kai Feng Bahrain Victorious + 33:23
DNF Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Juan Fernando Calle Caja Rural-Seguros RGA
GENERAL1 YATES Simon Team BikeExchange 6:46:562 SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 0:45
3 MARTIN Dan Israel Start-Up Nation 1:04
4 VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 1:08
5 CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec ,,
6 HINDLEY Jai Team DSM 1:27
7 CARTHY Hugh EF Education - Nippo ,,
8 SCHULTZ Nick Team BikeExchange 1:52
9 GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo ,,
10 BILBAO Pello Bahrain - Victorious ,,
11 QUINTANA Nairo
Team Arkéa Samsic ,,
12 BARDET Romain Team DSM ,,13 SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers ,,
14 BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 2:0915 JOHANNESSEN Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team 2:18
16 MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers ,,
17 BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo 2:59
18 GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek - Segafredo ,,
19 OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA ,,
20 NIEVE Mikel Team BikeExchange ,,
21 Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo 0:03:01
22 Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers 0:03:11
23 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana-Premier Tech 0:03:21
24 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
25 Nicolas Roche (Irl) Team DSM
26 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
27 Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
28 Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe
29 Mattias Skjelmose Jensen (Den) Trek-Segafredo
30 Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
31 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates
32 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane'
33 Mark Christian (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
34 Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos
35 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious
36 Tony Gallopin (Fra) AG2R Citroën Team 37 Florian Lipowitz (Ger) Tirol KTM Cycling Team 0:03:46
38 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates 0:05:28
39 Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:06:07
40 Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:06:11
41 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF Faizane'
42 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
43 Larry Warbasse (USA)
AG2R Citroën Team 44 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe
45 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
46 François Bidard (Fra) AG2R Citroën Team 47 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana-Premier Tech
48 Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team 49 Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers
50 Winner Anacona (Col)
Team Arkea-Samsic 51 Jaakko Hänninen (Fin)
AG2R Citroën Team 52 Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange
53 Attila Valter (Hun)
Groupama-FDJ 54 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo
55 Torstein Træen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
56 Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe 0:06:36
57 Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
58 Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
59 Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation 0:07:26
60 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo
61 Georg Steinhauser (Ger) Tirol KTM Cycling Team 0:07:47
62 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo 0:08:03
63 Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos
64 Rafael Valls Ferri (Spa) Bahrain Victorious
65 Pavel Kochetkov (Rus) Gazprom-RusVelo
66 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation 0:10:04
67 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec
68 Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane'
69 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 70 Torjus Sleen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
71 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
72 Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane'
73 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
74 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
75 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
76 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
77 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo 0:10:29
78 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech 0:10:41
79 Reuben Thompson (NZl)
Groupama-FDJ 0:11:24
80 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:11:32
81 Lars van den Berg (Ned)
Groupama-FDJ 0:12:21
82 Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
83 Alejandro Ropero Molina (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
84 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ
85 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 86 Logan McLain (USA) Tirol KTM Cycling Team 0:13:16
87 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation 0:13:35
88 Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech 0:13:47
89 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:14:09
90 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane' 0:14:29
91 Jon Barrenetxea Golzarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
92 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
93 Cameron Meyer (Aus) Team BikeExchange
94 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious 0:14:54
95 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bardiani CSF Faizane' 0:15:17
96 Jonas Wilsly (Den) Astana-Premier Tech
97 Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:17:34
98 Tobias Ludvigsson (Swe)
Groupama-FDJ 99 Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos
100 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain Victorious
101 Idar Andersen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:18:00
102 Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo 0:19:28
103 Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos 0:19:42
104 Dayer Quintana (Col)
Team Arkea-Samsic 105 Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
106 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation
107 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
108 Morten Hulgaard (Den) Uno-X Pro Cycling Team
109 Andrea Vendrame (Ita)
AG2R Citroën Team 110 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:19:50
111 Romain Combaud (Fra) Team DSM 0:19:54112 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
113 Felix Engelhardt (Ger) Tirol KTM Cycling Team 0:19:57
114 Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange 0:20:18
115 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers 0:20:19
116 Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic 0:22:05117 Emanuel Zangerle (Aut) Tirol KTM Cycling Team
118 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos 0:22:24
119 Leonardo Basso (Ita) Ineos Grenadiers 0:22:53
120 Márton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team 0:22:54
121 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe 0:23:19
122 Michael Storer (Aus) Team DSM 0:24:50
123 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-RusVelo 0:25:07
124 Mathias Vacek (Cze) Gazprom-RusVelo
125 Antoine Duchesne (Can)
Groupama-FDJ 0:25:42
126 Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious
127 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
128 Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM
129 Lars Saugstad (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:27:30
130 William Barta (USA) EF Education-Nippo
131 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:27:37
132 Matevz Govekar (Slo) Tirol KTM Cycling Team
133 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic 134 Karel Vacek (Cze) Team Qhubeka Assos
135 Lasse Norman Hansen (Den) Team Qhubeka Assos 0:30:00
136 Julius van den Berg (Ned) EF Education-Nippo
137 Leon Heinschke (Ger) Team DSM
138 Kevin Pezzo Rosola (Ita) Tirol KTM Cycling Team
139 Markus Pajur (Est)
Team Arkea-Samsic 0:36:02
140 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
141 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain Victorious 0:47:11
.