1e ETAPECLASSEMENT COMPLET 1. Rhys Pollock Drapac - Porsche Cycling 04:09:23
2. Jonas Aaen Jorgensen Saxo Bank - Sungard 00:13
3. Nathan Haas Genesys Wealth Advisers zt.
4. Jack Bobridge Team Garmin - Cervélo zt.
5. Jens Debusschere Omega Pharma-Lotto zt.
6. Reinert Janse Van Rensburg Team MTN Qhubeka 00:20
7. Joe Lewis Trek - Livestrong Presented By Radiosh... 02:38
8. Koen De Kort Skil-Shimano 02:39
9. Timothy Gudsell Pureblack Racing 02:41
10. Bernard Sulzberger V Australia zt.
11. Malcom Rudolph Team Jayco Skins 07:57 -
12. Patrick Shaw Genesys Wealth Advisers 08:00 -
13. Nic Hamilton Jelly Belly Presented By Kenda zt. -
14. Mitchell Docker Skil-Shimano zt. -
15. Jonathan Clarke UnitedHealthcare Presented By Maxxis zt. -
16. Kasper Larsen Klostergaard Saxo Bank - Sungard 10:24 -
17. Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto zt. -
18. Maarten Neyens Omega Pharma-Lotto zt. -
19. Nikolay Trusov Katusha zt. -
20. Benjamin Hill zt. -
21. John Jack Anderson Endura Racing zt. -
22. Stijn Vandenbergh Katusha zt. -
23. Cameron Wurf Liquigas - Cannondale zt. -
24. Baden Cooke Saxo Bank - Sungard zt.-
25. Aaron Kemps V Australia zt. -
26. Luke Roberts Saxo Bank - Sungard zt. -
27. Cameron Peterson zt. -
28. Michael Freiberg V Australia zt. -
29. Richard Lang Team Jayco Skins zt. -
30. William Dugan Team Type 1 - SANOFI zt. -
31. Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto zt. -
32. Adam Hansen Omega Pharma-Lotto zt. -
33. Stuart Shaw Drapac - Porsche Cycling zt. -
34. Patrick Lane Team Jayco Skins zt. -
35. James Williamson Pureblack Racing zt. -
36. Steele Von Hoff Genesys Wealth Advisers zt. -
37. Arran Brown Team MTN Qhubeka zt.-
38. Bradley Potgieter Team MTN Qhubeka zt. -
39. Michael Cupitt Team Budget Forklifts zt. -
40. David Tanner Saxo Bank - Sungard zt. -
41. Dylon Girdlestone Team MTN Qhubeka zt. -
42. Egor Silin Katusha zt. -
43. Valery Valynin zt. -
44. Artem Ovechkin Katusha zt. -
45. Yoshimitsu Tsuji Utsunomiya Blitzen zt. -
46. Morgan Schmitt UnitedHealthcare Presented By Maxxis zt. -
47. William Dickeson Jelly Belly Presented By Kenda zt. -
48. Hilton Clarke UnitedHealthcare Presented By Maxxis zt. -
49. Thierry Hupond Skil-Shimano zt. -
50. Marcel Kittel Skil-Shimano zt. -
51. Glen Chadwick Pureblack Racing zt. - -
52. Brian Mcleod Team Budget Forklifts zt. - -
53. Yukihiro Doi Skil-Shimano zt. - -
54. Jonathan Cantwell V Australia zt. - -
55. Roman Van Uden Pureblack Racing zt. - -
56. Michael James Northey Pureblack Racing zt. - -
57. Darren Rolfe V Australia zt. - -
58. Nathan Earle Genesys Wealth Advisers zt. - -
59. Chris Jongerwaard zt. - -
60. Boy Van Poppel UnitedHealthcare Presented By Maxxis zt. - -
61. Dennis Van Niekerk Team MTN Qhubeka zt. - -
62. Peter Herzig Team Budget Forklifts zt. - -
63. Jason Spencer zt. - -
64. Matthew Lloyd zt. - -
65. Charles Bradley Huff Jelly Belly Presented By Kenda zt. - -
66. Shem Rodger Pureblack Racing zt. - -
67. Vladimir Isaychev Katusha zt. - -
68. Benjamin King Team Type 1 - SANOFI zt. - -
69. Alexander Khatuntsev zt. - -
70. Petrus Lotto Team MTN Qhubeka zt. - -
71. Alexander Porsev Katusha zt. - -
72. Adam Phelan Drapac - Porsche Cycling zt. - -
73. Alex Carver Team Jayco Skins zt. - -
74. Luke Davison zt. - -
75. Thomas Palmer Drapac - Porsche Cycling zt. - -
76. Darren Lapthorne Drapac - Porsche Cycling zt. - -
77. Alastair Loutit Jelly Belly Presented By Kenda zt. - -
78. Lachlan Norris HTC - High Road zt. - -
79. Aaron Donnelly Team Jayco Skins zt. - -
80. Nick Aitken Team Jayco Skins zt. - -
81. Cameron Meyer Team Garmin - Cervélo zt. - -
82. Andrea Grendene Team Type 1 - SANOFI zt. - -
83. Alexandre Geniez Skil-Shimano zt. - -
84. Sho Hatsuyama Utsunomiya Blitzen zt. - -
85. Scott Stewart Team Type 1 - SANOFI zt. - -
86. Yoshimasa Hirose Utsunomiya Blitzen zt. - -
87. Wesley Sulzberger Française Des Jeux zt. - -
88. Jacob Keough UnitedHealthcare Presented By Maxxis zt. - -
89. Ken Hanson Jelly Belly Presented By Kenda zt. - -
90. Matvey Zubov Itera - Katusha Under 21/23 Team zt. - -
91. Alexei Markov zt. - -
92. Alexander Serov zt. - -
93. Travis Meyer Team Garmin - Cervélo zt. - -
94. Anthony Giacoppo Genesys Wealth Advisers zt. - -
95. Brett Lancaster Team Garmin - Cervélo zt. - -
96. Heinrich Haussler Team Garmin - Cervélo zt. - -
DNF Akira Kakinuma Utsunomiya Blitzen - -
DNF Nikolay Zhurkin - -
DNF Kyle Marwood Genesys Wealth Advisers - -
DNF Fabio Calabria Team Type 1 - SANOFI - -
DNF Adrian Hegyvari UnitedHealthcare Presented By Maxxis - -
DNF Richie Porte Saxo Bank - Sungard - -
DNF Atsuhito Wakasugi Utsunomiya Blitzen