CLASSEMENT
1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Revor 1:02:58
2 Zdenek Stybar (Cze) Telenet - Fidea 0:00:32
3 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Revor 0:00:35
4 Francis Mourey (Fra) Francaise des Jeux 0:00:40
5 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 0:00:41
6 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:00:49
7 Bart Aernouts (Bel) Rabo - Giant Offroad Team. 0:00:52
8 Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus 0:00:57
9 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:00:59
10 Steve Chainel (Fra) FDJ
11 Enrico Franzoi (Ita) BKCP - Powerplus
12 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus 0:01:00
13 Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing 0:01:01
14 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 0:01:17
15 Jeremy Powers (USA) Rapha/Focus 0:01:24
16 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam de Rijke 0:01:48
17 Timothy Johnson (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:01:56
18 Knegt Gerben De (Ned) Rabo - Giant Offroad Team. 0:02:00
19 Christian Heule (Swi) Cannondale/cyclocrossworld.com 0:02:02
20 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:02:10
21 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Hirumet 0:02:11
22 Nicolas Bazin (Fra) Team Big-Mat Auber 93 0:02:15
23 Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team 0:02:22
24 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink/ Leontien.nl Pro 0:02:24
25 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
26 Petr Dlask (Cze) Rubena Birell Specialized 0:02:27
27 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 0:02:28
28 Cristian Cominelli (Ita) Tx Active Bianchi
29 David Kášek (Cze) Cyklo Team Tábor 0:02:41
30 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus 0:02:58
31 Martin Zlámalík (Cze) KDL Trans-Landbouwkrediet 0:03:00
32 Marco Ponta (Ita) 0:03:17
33 Fabio Ursi (Ita) C.S.Esercito
34 Thijs Al (Ned) AA Drink/ Leontien.nl Pro 0:03:23
35 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 0:03:26
36 James Driscoll (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 0:03:27
37 Jirí Polnický (Cze) Sunweb - Revor Team
38 Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team 0:03:34
39 Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda 0:03:47
40 Melvin Rulliere (Fra) 0:03:54
41 Robert Gavenda (Svk) KDL Trans-Landbouwkrediet
42 Mariusz Gil (Pol) Baboco - Revor Cycling Team 0:03:58
43 Jonathan Page (USA) Planet Bike/Blue 0:04:05
44 Milan Barenyi (Svk) 0:04:08
45 Marco Bianco (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team 0:04:09
46 Ole Quast (Ger) 0:04:13
47 Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team 0:04:30
48 Magnus Darvell (Swe) 0:04:38
49 Mirko Tabacchi (Ita) 0:04:47
50 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 0:04:49
51 Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team 0:05:18
52 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:05:31
53 Zdenek Mlynár (Cze) Focus Cycling Znojmo 0:05:40
54 Tommy Nielsen (Den) 0:05:49
55 Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica 0:06:05
56 Václav Metlicka (Svk) Johnson Controls TJ Auto Škoda 0:06:13
57 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 0:06:51
58 (-3 laps) Robert Glajza (Svk) CK Banská Bystrica
59 Joachim Parbo (Den) Challenge Tires
60 (-4 laps) Karl Heinz Gollinger (Aut)
61 (-5 laps) Jürgen Pechhacker (Aut)
62 (-6 laps) Michael Haydn (Aut)