1e ETAPECLASSEMENT COMPLET1 55 VERHELST Louis BEL ETI 4:03:29. - 10.
2 106 SOKOL Jan AUT GMS - 6.
3 141 DUPONT Timothy BEL JVC - 4.
4 132 VILLEGAS Juan COL CO4
5 2 LABORIE Christophe FRA SOJ
6 112 TORRES MUINO Pablo ESP BUR
7 31 ALAFACI Eugenio ITA LET
8 42 BENFATTO Marco ITA AS2
9 26 ZABEL Rick * GER RB3
10 172 MANZIN Lorenzo * FRA UCN
11 175 TEGUEL Erwan * FRA UCN
12 201 DAENINCK Benoit FRA CCN - 4.
13 194 BALANNEC Christophe FRA BIC
14 86 BUGGE Vegard Robinson NOR TJM
15 153 LANG Richard AUS RAL
16 134 URAN ARROYAVE Carlos Alberto COL CO4
17 24 TEUNISSEN Mike * NED RB3
18 56 ALAPHILIPPE Julian * FRA ETI
19 116 BEKAERT Steve BEL BUR
20 224 VILLAIN Alexis * FRA ELD
21 101 EIBEGGER Markus AUT GMS
22 161 BODIOT Alexis FRA ADT
23 206 POUILLY Felix * FRA CCN
24 71 HOCHMANN Jiri CZE ADP
25 16 DELPECH Jean-Luc FRA BSE
26 184 CARDIS Romain * FRA VEU
27 83 SKJERPING Kristoffer * NOR TJM
28 4 VUILLERMOZ Alexis FRA SOJ
29 1 JEANDESBOZ Fabrice FRA SOJ
30 61 SÛTTERLIN Jasha * GER TET
31 165 TEYCHENNE Mathieu FRA ADT
32 193 MILLOUR Geoffrey * FRA BIC
33 191 LE GAC Olivier * FRA BIC
34 123 GODOY Yonder Eduardo * VEN VEN
35 164 LE ROUX Romain * FRA ADT
36 146 VAN SPEYBROECK Tim * BEL JVC
37 3 SCHMIDT Fabien FRA SOJ
38 223 BERGERET Sébastien * FRA ELD
39 51 SENECHAL Florian * FRA ETI
40 162 COMBAUD Romain * FRA ADT
41 21 TUSVELD Martijn * NED RB3
42 114 BUTTO Federico ITA BUR
43 192 HALLEGUEN Mathieu FRA BIC
44 64 HOLLER Nikodemus * GER TET
45 222 YATES Adam * GBR ELD
46 113 DUENAS NEVADO Moises ESP BUR
47 136 SUAREZ ALBARRACIN Camilo Andres COL CO4
48 102 KVASINA Matija CRO GMS
49 221 BOUTEILLE Thomas FRA ELD
50 13 PERRICHON Pierre-Luc FRA BSE
51 45 FOMINYKH Daniil * KAZ AS2
52 15 LAENGEN Vegard Stake NOR BSE
53 104 ZOIDL Riccardo AUT GMS
54 125 DIAZ CEDENO Luis Enrique * VEN VEN
55 133 CALDERON Edson COL CO4
56 23 ZEPUNTKE Ruben * GER RB3
57 204 TURGIS Jimmy * FRA CCN - 1.
58 115 MAS BONET Luis ESP BUR - 3.
59 166 GONNET Julien FRA ADT - 3.
60 236 TELLIER Luc FRA BZH
61 14 SEPULVEDA Eduardo * ARG BSE
62 82 REMME Stian NOR TJM
63 131 CHAMORRO CHITAN Juan Ernesto * COL CO4
64 145 TEUNS Dylan * BEL JVC
65 81 BREEN Vegard NOR TJM
66 233 BOUCHEVREAU Jacques FRA BZH
67 181 NAULEAU Brian FRA VEU
68 226 ROBERT Maxime FRA ELD
69 143 VANDEWIELE Frederik * BEL JVC
70 135 SALAZAR CASTANEDA Hugo Sebastia COL CO4 - 1.
71 205 MAURELET Flavien * FRA CCN
72 212 PACHER Quentin * FRA ESG
73 232 GUAY Julien FRA BZH
74 5 POUX Paul FRA SOJ
75 211 VERARDO Yoann * FRA ESG
76 151 BERTHOU Eric FRA RAL
77 235 SEIGNEUR Fabrice FRA BZH
78 173 POITEVIN Benoit * FRA UCN
79 174 SAUX Anthony * FRA UCN
80 176 THIRE Jonathan FRA UCN - 2.
81 111 HERNANDEZ ILLANA Dario ESP BUR
82 22 VAN DER LIJKE Nicky * NED RB3 - 2.
83 144 LEPLA Jeroem BEL JVC - 2.
84 6 TORTELIER Etienne FRA SOJ
85 54 VAKOC Petr * CZE ETI
86 41 RENEV Sergey KAZ AS2
87 35 THILL Tom LUX LET
88 32 EZQUERRA MUELA Jesus ESP LET
89 74 HACECKY Martin CZE ADP
90 195 GUEZENNEC Vincent FRA BIC
91 142 CALLEEUW Joeri BEL JVC
92 214 PARDO Ion ESP ESG
93 231 BOTREL Yann FRA BZH
94 105 RABITSCH Stefan * AUT GMS
95 126 FRANCO José Ernesto VEN VEN
96 94 NIKOLAEV Sergey RUS TIK
97 91 BEREZKIN Aleksandr * RUS TIK
98 25 VAN BAARLE Dylan * NED RB3
99 186 LECUISINIER Pierre-Henri * FRA VEU
100 84 FLOTTEN Audun Brekke NOR TJM
101 75 RUGOVAC Denis * CZE ADP
102 11 CORBEL Erwann * FRA BSE
103 183 GUILLEMOIS Romain * FRA VEU
104 46 JUMABEKOV Nazar KAZ AS2
105 44 DAVIDENOK Iliya * KAZ AS2
106 163 GUYOT Yann FRA ADT
107 202 DESLANDES Vadim * FRA CCN
108 216 ROUSSEAU Nicolas FRA ESG
109 234 RENAULT Maxime FRA BZH
110 196 DAVID Nicolas FRA BIC
111 73 KRAUS Jan * CZE ADP
112 34 SCHLECHTER Pit LUX LET
113 43 NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy KAZ AS2
114 185 MORICE Julien * FRA VEU
115 62 BARTH Marcel GER TET
116 95 RAZUMOV Maksim RUS TIK
117 182 CORNU Jérémy * FRA VEU 17.
118 53 SPOKES Samuel * AUS ETI 18.
119 156 MOSES Thomas * GBR RAL 20.
120 33 KIRSCH Alex * LUX LET 20.
121 171 LOUYEST Edouard FRA UCN 20.
122 154 O'BRIEN Mark AUS RAL 20.
123 213 GUERIN Alexis * FRA ESG 27.
124 66 CUMMINGS Jack * AUS TET 31.
125 63 THIEL Fabian * GER TET 31.
126 103 PÖSTLBERGER Lukas * AUT GMS 31.
127 215 MALBERT Mathieu * FRA ESG 31.
128 85 GJOLBERG Adrian NOR TJM 31.
129 12 LE MONTAGNER Benjamin FRA BSE 55.
130 155 HAMPTON Russell GBR RAL 1:01.
131 122 ANAYA GALVIS Sebastian Giannini VEN VEN 1:23.
132 121 MOLINA MENDEZ Carlos Eduardo * VEN VEN 2:59.
133 124 CAMPOS Roniel * VEN VEN 3:47.
134 225 MARCHE Nicolas * FRA ELD 5:35.
135 72 FURST Roman * CZE ADP 8:27.
136 76 VENDOLSKY Ondrej * CZE ADP 8:27.
137 92 FROLOV Igor RUS TIK 11:23.
138 152 WITMITZ Sam AUS 13:14.
Abandons
36 ZANGERLE Joel
52 BOUVRY Dieter *
65 FRAME Alex *
93 KOVSH Artur *
96 SHMALKO Viktor
203 LESECHE Jean *