3e ETAPECLASSEMENT COMPLET1 PAOLINI Luca Katusha Team 16 80 5:43:50
2 EVANS Cadel BMC Racing Team 8 50 0:16
3 HESJEDAL Ryder Garmin - Sharp 4 35 ,,
4 SANTAMBROGIO Mauro Vini Fantini 2 25 ,,
5 SANCHEZ GONZALEZ Samuel Euskaltel - Euskadi 1 18 ,,
6 CARUSO Giampaolo Katusha Team 15 ,,
7 WEENING Pieter Orica GreenEDGE 12 ,,
8 WIGGINS Bradley Sky Procycling 10 ,,
9 INTXAUSTI Benat Movistar Team 8 ,,
10 GESINK Robert Blanco Pro Cycling Team 6 ,,
11 KISERLOVSKI Robert RadioShack - Leopard 5 ,,
12 DANIELSON Thomas Garmin - Sharp 4 ,,
13 SANTAROMITA Ivan BMC Racing Team 3 ,,
14 URAN Rigoberto Sky Procycling 2 ,,
15 AGNOLI Valerio Astana Pro Team 1 ,,
16 TROFIMOV Yuri Katusha Team ,,
17 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team ,,
18 HENAO MONTOYA Sergio Luis Sky Procycling 0:36
19 BATTAGLIN Enrico Bardiani Valvole - CSF Inox 0:49
20 VISCONTI Giovanni Movistar Team 0:50
21 ARU Fabio Astana Pro Team ,,
22 MORABITO Steve BMC Racing Team ,,
23 VALLS FERRI Rafael Vacansoleil - DCM ,,
24 SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano Cannondale Pro Cycling Team ,,
25 GOLAS Michal Omega Pharma - Quick-Step ,,
26 AZANZA SOTO Jorge Euskaltel - Euskadi ,,
27 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto AG2R La Mondiale ,,
28 POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale ,,
29 MAJKA Rafal Team Saxo-Tinkoff ,,
30 KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team ,,
31 PELLIZOTTI Franco Androni - Venezuela ,,
32 NIEMIEC Przemyslaw Lampre - Merida 1:00
33 SCARPONI Michele Lampre - Merida ,,
34 ROSA Diego Androni - Venezuela 1:37
35 PRONI Alessandro Vini Fantini 1:52
36 GARZELLI Stefano Vini Fantini ,,
37 DUARTE AREVALO Fabio Andres Team Colombia ,,
38 MARCATO Marco Vacansoleil - DCM ,,
39 MANUEL SILVA PIRES Bruno Team Saxo-Tinkoff ,,
40 JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ ,, 41 SUTHERLAND Rory Team Saxo-Tinkoff ,,
42 GARATE Juan Manuel Blanco Pro Cycling Team ,,
43 PAUWELS Serge Omega Pharma - Quick-Step ,,
44 FELLINE Fabio Androni - Venezuela ,,
45 DE GREEF Francis Lotto Belisol Team ,,
46 MOUREY Francis Equipe Cycliste FDJ ,, 47 VENTOSO ALBERDI Francisco José Movistar Team ,,
48 STETINA Peter Garmin - Sharp ,,
49 WYSS Danilo BMC Racing Team ,,
50 BOLE Grega Vacansoleil - DCM ,,
51 HONDO Danilo RadioShack - Leopard ,,
52 KARPETS Vladimir Movistar Team ,,
53 KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team ,,
54 BONGIORNO Francesco Manuel Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
55 ZEITS Andrey Astana Pro Team ,,
56 MACHADO Tiago RadioShack - Leopard ,,
57 VICIOSO ARCOS Ángel Katusha Team ,,
58 LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team ,,
59 MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi Euskaltel - Euskadi ,,
60 BRAMBILLA Gianluca Omega Pharma - Quick-Step ,,
61 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,
62 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel - Euskadi ,,
63 IGNATENKO Petr Katusha Team ,,
64 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,
65 ATAPUMA HURTADO John Darwin Team Colombia ,,
66 DI LUCA Danilo Vini Fantini ,,
67 SERPA PEREZ Jose Rodolfo Lampre - Merida ,,
68 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel Androni - Venezuela ,,
69 SELLA Emanuele Androni - Venezuela ,,
70 PIRAZZI Stefano Bardiani Valvole - CSF Inox 2:03
71 KANGERT Tanel Astana Pro Team 3:05
72 STORTONI Simone Lampre - Merida ,,
73 SIUTSOU Kanstantsin Sky Procycling 3:23
74 OSPINA NAVARRO Dalivier Team Colombia 3:31
75 GUSEV Vladimir Katusha Team 4:24
76 PANTANO GOMEZ Jarlinson Team Colombia ,,
77 PUCCIO Salvatore Sky Procycling 7:05
78 BERARD Julien AG2R La Mondiale ,, 79 DUQUE Leonardo Fabio Team Colombia 8:27
80 REYNES MIMO Vicente Lotto Belisol Team ,,
81 BELLEMAKERS Dirk Lotto Belisol Team ,,
82 DOWSETT Alex Movistar Team ,,
83 VIVIANI Elia Cannondale Pro Cycling Team ,,
84 POZZATO Filippo Lampre - Merida ,,
85 COLBRELLI Sonny Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
86 CANOLA Marco Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
87 MODOLO Sacha Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
88 SABATINI Fabio Cannondale Pro Cycling Team ,,
89 MESTRE Ricardo Euskaltel - Euskadi ,,
90 ROLLIN Dominique Equipe Cycliste FDJ ,,
91 KEUKELEIRE Jens Orica GreenEDGE ,,
92 DURBRIDGE Luke Orica GreenEDGE ,,
93 MARANGONI Alan Cannondale Pro Cycling Team ,,
94 BOEM Nicola Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
95 FISCHER Murilo Antonio Equipe Cycliste FDJ ,,
96 DALL'ANTONIA Tiziano Cannondale Pro Cycling Team ,,
97 LOCATELLI Stefano Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
98 KEIZER Martijn Vacansoleil - DCM ,,
99 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff ,,
100 WYNANTS Maarten Blanco Pro Cycling Team ,,
101 RUIJGH Rob Vacansoleil - DCM ,,
102 CLEMENT Stef Blanco Pro Cycling Team ,,
103 DEGENKOLB John Team Argos - Shimano ,,
104 DE KORT Koen Team Argos - Shimano ,,
105 DOCKX Gert Lotto Belisol Team ,,
106 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil - DCM ,,
107 SALERNO Cristiano Cannondale Pro Cycling Team ,,
108 GRETSCH Patrick Team Argos - Shimano ,,
109 KNEES Christian Sky Procycling ,,
110 RABOTTINI Matteo Vini Fantini ,,
111 WAUTERS Willem Vacansoleil - DCM ,,
112 WURF Cameron Cannondale Pro Cycling Team ,,
113 CAVENDISH Mark Omega Pharma - Quick-Step ,,
114 VERMOTE Julien Omega Pharma - Quick-Step ,,
115 OLIVEIRA Nelson RadioShack - Leopard ,,
116 PINEAU Jérome Omega Pharma - Quick-Step ,, 117 KROON Karsten Team Saxo-Tinkoff ,,
118 DAMUSEAU Thomas Team Argos - Shimano ,, 119 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
120 BONNAFOND Guillaume AG2R La Mondiale ,, 121 MARTENS Paul Blanco Pro Cycling Team ,,
122 CHRISTENSEN Mads Team Saxo-Tinkoff ,,
123 BAK Lars Ytting Lotto Belisol Team ,,
124 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,, 125 HANSEN Adam Lotto Belisol Team ,,
126 CATTANEO Mattia Lampre - Merida ,,
127 VANDE VELDE Christian Garmin - Sharp ,,
128 LANCASTER Brett Orica GreenEDGE ,,
129 VRECER Robert Euskaltel - Euskadi ,,
130 GEORGES Sylvain AG2R La Mondiale ,, 131 ZARDINI Edoardo Bardiani Valvole - CSF Inox ,,
132 BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff ,,
133 TRENTIN Matteo Omega Pharma - Quick-Step ,,
134 TIMMER Albert Team Argos - Shimano ,,
135 KESSIAKOFF Fredrik Astana Pro Team ,,
136 BENNETT George RadioShack - Leopard ,,
137 VANOTTI Alessandro Astana Pro Team ,,
138 KOZONTCHUK Dmitry Katusha Team ,,
139 CHALAPUD GOMEZ Robinson Eduardo Team Colombia ,,
140 HERRADA LOPEZ Jose Movistar Team ,,
141 LASTRAS GARCIA Pablo Movistar Team ,,
142 LAMMERTINK Maurits Vacansoleil - DCM 12:16
143 DURASEK Kristijan Lampre - Merida ,,
144 STEEGMANS Gert Omega Pharma - Quick-Step 12:55
145 LE BON Johan Equipe Cycliste FDJ ,, 146 BRUTT Pavel Katusha Team 13:37
147 HUNTER Robert Garmin - Sharp 14:17
148 PHINNEY Taylor BMC Racing Team ,,
149 OSS Daniel BMC Racing Team ,,
150 KEISSE Iljo Omega Pharma - Quick-Step ,,
151 DEKKER Thomas Garmin - Sharp ,,
152 NAVARDAUSKAS Ramunas Garmin - Sharp ,,
153 WILLEMS Frederik Lotto Belisol Team ,,
154 CAPECCHI Eros Movistar Team ,,
155 ROULSTON Hayden RadioShack - Leopard ,,
156 PIETROPOLLI Daniele Lampre - Merida ,,
157 TAMOURIDIS Ioannis Euskaltel - Euskadi ,,
158 TJALLINGII Maarten Blanco Pro Cycling Team ,,
159 BULGAC Brian Lotto Belisol Team ,,
160 NIZZOLO Giacomo RadioShack - Leopard ,,
161 FERRARI Roberto Lampre - Merida ,,
162 HOWARD Leigh Orica GreenEDGE ,,
163 MEIER Christian Orica GreenEDGE ,,
164 MOURIS Jens Orica GreenEDGE ,,
165 QUINTERO NORENA Carlos Julian Team Colombia ,,
166 MARENTES TORRES Wilson Alexander Team Colombia ,,
167 GIL MARTINEZ Tomas Aurelio Androni - Venezuela ,,
168 LUDVIGSSON Tobias Team Argos - Shimano ,,
169 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades Team Colombia ,,
170 RODRIGUEZ Jackson Androni - Venezuela ,,
171 DE BACKER Bert Team Argos - Shimano ,,
172 MEZGEC Luka Team Argos - Shimano ,,
173 TUFT Svein Orica GreenEDGE ,,
174 BELKOV Maxim Katusha Team ,,
175 COBO ACEBO Juan Jose Movistar Team ,,
176 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ ,, 177 ERMETI Giairo Androni - Venezuela ,,
178 HAAS Nathan Garmin - Sharp ,,
179 GOSS Matthew Orica GreenEDGE ,,
180 MILLAR David Garmin - Sharp ,,
181 CHICCHI Francesco Vini Fantini ,,
182 ANDRIATO DE MATTAS Rafael Vini Fantini ,,
183 GATTO Oscar Vini Fantini ,,
184 TABORRE Fabio Vini Fantini ,,
185 BOARO Manuele Team Saxo-Tinkoff ,,
186 POPOVYCH Yaroslav RadioShack - Leopard ,,
187 LIGTHART Pim Vacansoleil - DCM ,,
188 GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team ,,
189 ZANDIO ECHAIDE Xabier Sky Procycling ,,
190 PATE Danny Sky Procycling ,,
191 CUMMINGS Stephen BMC Racing Team ,,
192 CASAR Sandy Equipe Cycliste FDJ ,, 193 LODEWYCK Klaas BMC Racing Team 17:07
194 BLYTHE Adam BMC Racing Team ,,
195 APPOLLONIO Davide AG2R La Mondiale 14:17
196 URTASUN PEREZ Pablo Euskaltel - Euskadi 19:31
197 CATALDO Dario Sky Procycling ,,
198 MINGUEZ Miguel Euskaltel - Euskadi ,,
199 BOUHANNI Nacer Equipe Cycliste FDJ ,,
200 PICHON Laurent Equipe Cycliste FDJ ,, 201 SERGENT Jesse RadioShack - Leopard ,,
202 BOBRIDGE Jack Blanco Pro Cycling Team ,,
203 BELLETTI Manuel AG2R La Mondiale ,,
204 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team ,,
205 JI Cheng Team Argos - Shimano ,,
206 GAVAZZI Mattia Androni - Venezuela 19:35
207 TIRALONGO Paolo Astana Pro Team 20:00