CLASSEMENT COMPLETVICTOIRE D' ARNAUD DEMARE (FDJ.fr)1 11 * Arnaud DEMARE FDJ.FR 04:34:05 2 1 * John DEGENKOLB Team Argos-Shimano 00:00:00
3 171 Jempy DRUCKER Accent Jobs - Wanty 00:00:00
4 23 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 00:00:00
5 21 Philippe GILBERT BMC Racing Team 00:00:00
6 125 * Yannick MARTINEZ La Pomme-Marseille 00:00:00
7 36 Samuel DUMOULIN AG2R La Mondiale 00:00:00
8 73 * Bryan COQUARD Team Europcar 00:00:00
9 91 Romain FEILLU Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:00
10 87 Julien SIMON Sojasun 00:00:00
11 58 * Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00 12 131 Maxime VANTOMME Crelan - Euphony 00:00:00
13 13 Mickaël DELAGE FDJ.FR 00:00:00 14 175 Stefan VAN DIJK Accent Jobs - Wanty 00:00:00
15 147 Steven TRONET BigMat - Auber 93 00:00:00 16 37 Yauheni HUTAROVICH AG2R La Mondiale 00:00:00
17 92 * Wesley KREDER Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:00
18 102 Jean-Luc DELPECH Bretagne Séché Environnement 00:00:00
19 15 Anthony GESLIN FDJ.FR 00:00:00 20 42 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 00:00:00
21 105 * Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 00:00:00 22 188 * Julien STASSEN Wallonie - Bruxelles 00:00:00
23 66 Steffen RADOCHLA Euskaltel - Euskadi 00:00:00
24 152 Matthias FRIEDEMANN Champion System Pro Cycling Team 00:00:00
25 164 Morgan KNEISKY Roubaix Lille Metropole 00:00:00
26 108 Florian VACHON Bretagne Séché Environnement 00:00:00
27 57 * Rudy MOLARD Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00 28 45 * Marko KUMP Team Saxo -Tinkoff 00:00:00
29 113 * Eliot LIETAER Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:00
30 135 Reinier HONIG Crelan - Euphony 00:00:00
31 85 * Jean-Lou PAIANI Sojasun 00:00:00 32 187 * Laurent EVRARD Wallonie - Bruxelles 00:00:00
33 132 Frans CLAES Crelan - Euphony 00:00:00
34 194 * Christer JENSEN Joker Merida 00:00:00
35 95 Wouter MOL Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:00
36 106 Geoffroy LEQUATRE Bretagne Séché Environnement 00:00:00
37 145 Mathieu DRUJON BigMat - Auber 93 00:00:00
38 168 Cyrille PATOUX Roubaix Lille Metropole 00:00:00
39 56 Guillaume LEVARLET Cofidis, Solutions Crédits 00:00:00 40 97 Frederik VEUCHELEN Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:00
41 151 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 00:00:00
42 86 * Fabien SCHMIDT Sojasun 00:00:00
43 103 Renaud DION Bretagne Séché Environnement 00:00:00
44 162 * Matthieu BOULO Roubaix Lille Metropole 00:00:00 45 62 * Garikoitz BRAVO OIARBIDE Euskaltel - Euskadi 00:00:00
46 32 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 00:00:00 47 61 Jon ABERASTURI Euskaltel - Euskadi 00:00:00
48 93 * Maurits LAMMERTINK Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:00
49 94 * Pim LIGTHART Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:00
50 14 Pierrick FÉDRIGO FDJ.FR 00:00:00 51 176 Jurgen VAN GOOLEN Accent Jobs - Wanty 00:00:00
52 48 Takashi MIYAZAWA Team Saxo -Tinkoff 00:00:00
53 3 Roy CURVERS Team Argos-Shimano 00:00:12
54 174 Staf SCHEIRLINCKX Accent Jobs - Wanty 00:00:14
55 122 * Joshua BERRY La Pomme-Marseille 00:00:15
56 112 * Sander HELVEN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00:15
57 165 * Rudy KOWALSKI Roubaix Lille Metropole 00:00:15
58 55 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 00:00:15
59 52 * Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 00:00:15
60 35 * Axel DOMONT AG2R La Mondiale 00:00:15
61 141 Stéphane ROSSETTO BigMat - Auber 93 00:00:15 62 136 * Egidijus JUODVALKIS Crelan - Euphony 00:00:15
63 101 Jean-Marc BIDEAU Bretagne Séché Environnement 00:00:15
64 107 Gaël MALACARNE Bretagne Séché Environnement 00:00:15 65 138 * Stijn STEELS Crelan - Euphony 00:00:15
66 98 * Willem WAUTERS Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:00:15
67 26 * Jakub NOVAK BMC Racing Team 00:00:15
68 54 Arnaud LABBE Cofidis, Solutions Crédits 00:00:15 69 44 Karsten KROON Team Saxo -Tinkoff 00:00:15
70 27 Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team 00:00:15
71 166 Kevin LALOUETTE Roubaix Lille Metropole 00:00:15
72 17 Cédric PINEAU FDJ.FR 00:00:15
73 34 Mikael CHÉREL AG2R La Mondiale 00:00:23 74 22 * Silvan DILLIER BMC Racing Team 00:00:23
75 4 * Thomas DAMUSEAU Team Argos-Shimano 00:00:23
76 16 Laurent PICHON FDJ.FR 00:00:23
77 104 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 00:00:23
78 77 * Kévin REZA Team Europcar 00:00:23
79 18 Benoît VAUGRENARD FDJ.FR 00:00:23
80 177 Nicolas VOGONDY Accent Jobs - Wanty 00:00:23
81 33 * Fréderic BRUN AG2R La Mondiale 00:00:23 82 7 Michael OLSSON Team Argos-Shimano 00:00:23
83 191 * Vegard BREEN Joker Merida 00:00:27
84 43 * Christopher JUUL JENSEN Team Saxo -Tinkoff 00:00:27
85 38 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 00:00:34 86 24 * Klaas LODEWYCK BMC Racing Team 00:00:34
87 72 Sébastien CHAVANEL Team Europcar 00:00:40
88 163 * Loic DESRIAC Roubaix Lille Metropole 00:00:42 89 137 * Christophe PREMONT Crelan - Euphony 00:00:53
90 5 Johannes FRÖHLINGER Team Argos-Shimano 00:01:00
91 78 * Angelo TULIK Team Europcar 00:01:31 92 31 * Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 00:01:32
93 8 Tom STAMSNIJDER Team Argos-Shimano 00:01:35
94 6 Simon GESCHKE Team Argos-Shimano 00:01:35
95 83 Cyril LEMOINE Sojasun 00:01:35
96 82 Jonathan HIVERT Sojasun 00:01:35 97 53 Gert JOEAAR Cofidis, Solutions Crédits 00:01:35
98 74 Tony HUREL Team Europcar 00:02:27
99 71 Thomas VOECKLER Team Europcar 00:02:27 100 153 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 00:03:09
101 161 * Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 00:03:09
102 12 * Arnaud COURTEILLE FDJ.FR 00:03:57 103 197 * Kristoffer SKJERPING Joker Merida 00:04:55
104 146 * Dimitri LE BOULCH BigMat - Auber 93 00:04:55 105 123 * Christopher JENNINGS La Pomme-Marseille 00:04:55
106 64 * Miguel MINGUEZ AYALA Euskaltel - Euskadi 00:04:55
107 193 * Adrian GJOLBERG Joker Merida 00:04:55
108 46 Anders LUND Team Saxo -Tinkoff 00:04:55
109 41 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 00:04:55
110 195 * Martin OLSEN Joker Merida 00:04:55
111 28 * Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 00:04:55
112 192 Reidar Bohlin BORGERSEN Joker Merida 00:04:55
113 84 Rony MARTIAS Sojasun 00:04:55 114 196 * Vegard ROBINSON BUGGE Joker Merida 00:04:55
115 173 Thomas DEGAND Accent Jobs - Wanty 00:04:55
116 81 * Maxime DANIEL Sojasun 00:04:55 117 47 * Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 00:04:55
118 142 * Romain BACON BigMat - Auber 93 00:04:55 119 182 Quentin BERTHOLET Wallonie - Bruxelles 00:04:55
120 96 Rob RUIJGH Vacansoleil - DCM Procycling Team 00:04:55
121 134 Gilles DEVILLERS Crelan - Euphony 00:04:55
122 183 * Olivier CHEVALIER Wallonie - Bruxelles 00:04:55
123 148 * Théo VIMPERE BigMat - Auber 93 00:04:55
124 124 Justin JULES La Pomme-Marseille 00:04:55
125 126 * Clement SAINT MARTIN La Pomme-Marseille 00:04:55
126 121 Julien ANTOMARCHI La Pomme-Marseille 00:04:55 127 25 * Dominik NERZ BMC Racing Team 00:04:55
128 88 * Etienne TORTELIER Sojasun 00:05:11 129 2 * Jonas AHLSTRAND Team Argos-Shimano 00:05:12
.