CLASSEMENT
1 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.05.42
2 Lars Boom (Ned) Rabobank 0.01
3 Zdenek Štybar (Cze) Fidea Cycling Team 0.03
4 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus
5 Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Projob
6 Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team 0.04
7 Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team 0.10
8 Marco Aurelio Fontana (Ita) Selle Italia Guerciotti A.S.D. 0.11
9 Steve Chainel (Fra) Bouygues Telecom 0.12
10 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Projob 0.14
11 Gerben de Knegt (Ned) Rabobank 0.28
12 Thijs Al (Ned) AA Drink Cycling Team 0.37
13 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0.39
14 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus
15 Richard Groenendaal (Ned) AA Drink Cycling Team 1.01
16 Bart Aernouts (Bel) Rabobank 1.23
17 Erwin Vervecken (Bel) Revor-Jartazi Continental Team 1.24
18 Eddy van IJzendoorn (Ned) AA Drink Cycling Team
19 Marco Bianco (Ita) L Arcobaleno Carraro Team 1.25
20 Jonathan Lopez (Fra) VC La Pomme Marseille 1.26
21 Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team 1.27
22 Nicolas Bazin (Fra) Us Domont Cyclisme 2.07
23 Simon Zahner (Swi) Rendementhypo Cycling Team 2.10
24 David Derepas (Fra) UVCA Troyes 2.15
25 Rafael Visinelli (Ita) Gruppo Sportivo Forestale 2.29
26 Christian Heule (Swi) RendementhypoCycling Team 2.32
27 Alessandro Gambino (Ita) Centro Sportivo Esercito 2.35
28 Martin Zlámalík (Cze) Prodoli Racing Team 2.38
29 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet EBH Elshof 2.39
30 Mariusz Gil (Pol) LKS Pom Strzelce Krajenskie 2.43
31 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower Mountainbike-Team 2.49
32 Fabio Ursi (Ita) Centro Sportivo Esercito 2.52
33 Wilant van Gils (Ned) Pro Cycling Team ZZPR.nl-Destil-Merida 4.01
34 Roy Van Heeswijk (Ned) Sint Oedenrode
35 Cristian Cominelli (Ita) Tx Active Bianchi 4.13
36 Milan Barenyi (Svk) 4.17
37 Gusty Bausch (Lux) LC Kayl 4.48
38 Joachim Parbo (Den) CCV Cyclo crosss Team 5.12
39 Patrick Van Leeuwen (Ned) Het Snelle Wiel 5.51
40 Luca Damiani (Ita) Colavita Sutter Home 5.54
A 1 TOUR
41 Derrick St John (Can) Stevens
42 Vaclav Metlicka (Svk) Team Král
A 3 TOURS
43 Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls AS MB
DNF Aaron Schooler (Can) Team H & R Block-Louis Garneau
DNF Robert Bachraty (Svk)
DNF Robert Glajza (Svk)
DNF Andre Sutton (Can) Hardcore Cycling Club
DNF Martin Haring (Svk)
DNF Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
DNF Radomír Šimunek Jr. (Cze) BKCP - Power Plus