CLASSEMENTS DE LA 2e ETAPEETAPE1 KRAWCZYK Szymon CCC Development Team 3:37:402 LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team ,,
3 KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW ,,
4 FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic ,,
5 BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team ,,
6 BROWN Connor NTT Continental Cycling Team ,,
7 RADICE Raffaele Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
8 VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 ,,
9 GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma ,,
10 DANIELS Lars GM Recycling Team ,,
11 BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski ,,
12 HINDSGAUL MADSEN Jacob Uno-X Pro Cycling Team ,,
13 TESFATSION Natnael NTT Continental Cycling Team ,,
14 LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team ,,
15 TRACZ Szymon CCC Development Team ,,
16 GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic ,,17 LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team ,,
18 VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 ,,
19 SWEENY Harry Lotto - Soudal U23 0:04
20 ZANONCELLO Enrico Zalf Euromobil Désirée Fior 0:25
21 HEMING Mika Maloja Pushbikers ,,
22 TOTÒ Paolo Work Service Dynatek Vega ,,
23 BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski ,,
24 COATI Luca Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
25 ROCCHETTA Cristian General Store Essegibi F.lli Curia ,,
26 GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy ,,
27 BASEGGIO Matteo General Store Essegibi F.lli Curia ,,
28 KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic ,,
29 NESI Nicolas D'Amico - UM Tools ,,
30 LÜHRS Leslie Tirol KTM Cycling Team ,,
31 HORVAT Žiga Adria Mobil ,,
32 STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW ,,
33 CLAEYS Robbe GM Recycling Team ,,
34 COLNAGHI Davide Team Named Rocked ,,
35 PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj ,,
36 FURLAN Francesco Team Gaiaplast Bibanese ,,
37 HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW ,,
38 VAN BOVEN Luca GM Recycling Team ,,
39 VAN GESTEL Luuk Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
40 PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 ,,
41 ABU-FARES Saned Israel Cycling Academy ,,
42 STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW ,,
43 PALADIN Luca Gallina Colosio Eurofeed ,,
44 DRINOVEC Matej KK Kranj ,,
45 HABETS Jordan Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
46 MARIS Elias GM Recycling Team ,,
47 ČEMAŽAR Nik KK Kranj ,,
48 KRIJNSEN Jelte Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
49 PIETROBON Andrea Cycling Team Friuli ASD ,,
50 WALKOWIAK Kacper CCC Development Team ,,
51 REPŠE Uroš KK Kranj ,,
52 TAGLIANI Filippo Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
53 HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
54 ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic ,,
55 GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic ,,
56 ZAMBANINI Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
57 ALEOTTI Giovanni Cycling Team Friuli ASD ,,
58 LAVRIČ Martin NTT Continental Cycling Team ,,
59 BELLONI Manuel Velo Club Mendrisio ,,
60 BURCHIO Federico Work Service Dynatek Vega ,,
61 POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic ,,
62 HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team ,,
63 ADAMIETZ Johannes Team SKS Sauerland NRW ,,
64 MANGERTSEDER Matthias Maloja Pushbikers ,,
65 ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma ,,
66 THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic ,,
67 BAIS Davide Cycling Team Friuli ASD ,,
68 EL GOUZI Omar Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
69 MEHAGNOUL Marc U C Monaco ,,
70 PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic ,,
71 BONNEFOIX Edouard U C Monaco ,,72 ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
73 SOSA Frank Gallina Colosio Eurofeed ,,
74 RAGGIO Luca D'Amico - UM Tools ,,
75 ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team ,,
76 SANTAROMITA Alessandro Velo Club Mendrisio ,,
77 SALVIETTI Niccolò Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
78 ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team ,,
79 DE CARLO Giovanni Team Gaiaplast Bibanese ,,
80 BERRADE Urko Equipo Kern Pharma ,,
81 SANTORO Antonio Work Service Dynatek Vega ,,
82 HELLEMOSE Asbjørn Velo Club Mendrisio ,,
83 BONALDO Kevin Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
84 PER David Adria Mobil ,,
85 SOWINSKI Artur Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
86 KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski ,,
87 PELLIZZER Mattia Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
88 DAVIS Corey Maloja Pushbikers ,,
89 CARRETTA Riccardo Cycling Team Friuli ASD ,,
90 LUCCA Riccardo General Store Essegibi F.lli Curia ,,
91 HOČEVAR Kristjan Adria Mobil ,,
92 PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy ,,
93 SMARZARO Daniel General Store Essegibi F.lli Curia ,,
94 GAFFURI Mattia Velo Club Mendrisio ,,
95 MARQUEZ Marti Equipo Kern Pharma ,,
96 PEKALA Piotr CCC Development Team ,,
97 BARISON Emanuele Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
98 MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools ,,
99 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil ,,
100 PRITZEN Marc Oliver NTT Continental Cycling Team ,,
101 ZEA Luis Daniel Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
102 KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic ,,
103 AIMONETTO Pietro Cycling Team Friuli ASD ,,
104 STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team ,,
105 CARPENE Samuele Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
106 RAIMONDI Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
107 COLNAGHI Andrea Team Named Rocked ,,
108 DOMAGALSKI Karol Mazowsze Serce Polski ,,
109 TOLIO Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
110 FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
111 ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team 0:40
112 LAKOTA Luka KK Kranj 3:22
113 COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega 3:25
114 MURN Bostjan Adria Mobil 3:28
115 CERVELLERA Andrea Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
116 GORAK Dominik CCC Development Team ,,
117 IVANOV Tsvetan Bulgaria 5:41
118 ALDEGHERI Davide Velo Club Mendrisio ,,
119 GARZI Fabio Team Named Rocked ,,
120 IVANOV Borislav Bulgaria ,,
121 KOLEV Yoan Bulgaria ,,
122 BILYI Maksim D'Amico - UM Tools ,,
123 DEBENEDETTI Davide Cycling Development Guerciotti ,,
124 BELLETTA Pierelis Team Named Rocked ,,
125 CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma ,,
126 KNAUER Florenz Maloja Pushbikers ,,
127 CASULE Simone Team Gaiaplast Bibanese ,,
128 ARIOLI Federico Gallina Colosio Eurofeed ,,
129 LOSS Enrico Team Named Rocked ,,
130 CIBRARIO Luca Cycling Development Guerciotti ,,
131 GHIGINO Valter D'Amico - UM Tools ,,
132 STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic ,,
133 SZOLLOSI Ferenc Gallina Colosio Eurofeed ,,
134 KARL Ádám Kristóf U C Monaco ,,
135 DALLA POLA Riccardo Team Gaiaplast Bibanese ,,
136 MURARO Michele Cycling Development Guerciotti ,,
137 SALI Edoardo Gallina Colosio Eurofeed 5:47
138 DI SANTE Antonio Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
139 TASCA Flavio General Store Essegibi F.lli Curia ,,
140 BUDA Simone Cycling Development Guerciotti ,,
141 DI BERNARDO Nicolo Team Gaiaplast Bibanese ,,
142 BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
143 BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy 5:49
144 ALEKSANDROV Yasen Bulgaria 6:31
145 VENKOV Ventsislav Bulgaria 6:33
146 ACHTERBERG Yannik Maloja Pushbikers ,,
147 STENSON Adam U C Monaco ,,
148 SLOCK Liam GM Recycling Team ,,
149 COCUSSE Remi U C Monaco ,,150 BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski ,,
151 ZANDRI Francesco Work Service Dynatek Vega 8:52
152 MILES Carson Israel Cycling Academy 13:00
153 BERTONE Filippo Iseo Serrature - Rime - Carnovali 0:00
DNS VERVLOESEM Xandres Lotto - Soudal U23
GENERAL1 1 - LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team 4:04:132 3 ▲1 HINDSGAUL MADSEN Jacob Uno-X Pro Cycling Team ,,
3 2 ▼1 LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team ,,
4 4 - HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team 0:25
5 5 - KRAWCZYK Szymon CCC Development Team 0:31
6 7 ▲1 TRACZ Szymon CCC Development Team ,,
7 12 ▲5 BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski 0:34
8 17 ▲9 BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team 0:48
9 15 ▲6 LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team ,,
10 21 ▲11 GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic 0:5011 22 ▲11 GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma 0:54
12 8 ▼4 WALKOWIAK Kacper CCC Development Team 0:56
13 6 ▼7 PEKALA Piotr CCC Development Team ,,
14 10 ▼4 BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski 0:59
15 9 ▼6 KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski ,,
16 37 ▲21 FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic 1:05
17 14 ▼3 LÜHRS Leslie Tirol KTM Cycling Team 1:13
18 16 ▼2 ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team ,,
19 18 ▼1 ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic 1:15
20 20 - THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic ,,
21 19 ▼2 KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic ,,
22 62 ▲40 STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team 1:16
23 50 ▲27 VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 1:18
24 53 ▲29 VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 ,,
25 25 - ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma 1:19
26 23 ▼3 BERRADE Urko Equipo Kern Pharma ,,
27 54 ▲27 BROWN Connor NTT Continental Cycling Team 1:20
28 57 ▲29 TESFATSION Natnael NTT Continental Cycling Team ,,
29 13 ▼16 ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team ,,
30 52 ▲22 SWEENY Harry Lotto - Soudal U23 1:22
31 29 ▼2 ROCCHETTA Cristian General Store Essegibi F.lli Curia 1:24
32 27 ▼5 BASEGGIO Matteo General Store Essegibi F.lli Curia ,,
33 31 ▼2 PIETROBON Andrea Cycling Team Friuli ASD ,,
34 32 ▼2 ALEOTTI Giovanni Cycling Team Friuli ASD ,,
35 33 ▼2 BAIS Davide Cycling Team Friuli ASD ,,
36 34 ▼2 CARRETTA Riccardo Cycling Team Friuli ASD ,,
37 30 ▼7 LUCCA Riccardo General Store Essegibi F.lli Curia ,,
38 28 ▼10 SMARZARO Daniel General Store Essegibi F.lli Curia ,,
39 63 ▲24 KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW 1:27
40 39 ▼1 KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic 1:30
41 38 ▼3 GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic ,,
42 36 ▼6 POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic ,,
43 40 ▼3 VAN GESTEL Luuk Wielerploeg Groot Amsterdam 1:32
44 41 ▼3 HABETS Jordan Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
45 44 ▼1 KRIJNSEN Jelte Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
46 42 ▼4 HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam ,,
47 45 ▼2 PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic 1:33
48 47 ▼1 HORVAT Žiga Adria Mobil 1:34
49 48 ▼1 PER David Adria Mobil ,,
50 49 ▼1 HOČEVAR Kristjan Adria Mobil ,,
51 46 ▼5 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil ,,
52 51 ▼1 PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 1:43
53 55 ▲2 LAVRIČ Martin NTT Continental Cycling Team 1:45
54 56 ▲2 PRITZEN Marc Oliver NTT Continental Cycling Team ,,
55 79 ▲24 DANIELS Lars GM Recycling Team 1:50
56 58 ▲2 HEMING Mika Maloja Pushbikers ,,
57 60 ▲3 DAVIS Corey Maloja Pushbikers ,,
58 65 ▲7 STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW 1:52
59 66 ▲7 HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW ,,
60 64 ▲4 STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW ,,
61 67 ▲6 ADAMIETZ Johannes Team SKS Sauerland NRW ,,
62 83 ▲21 BERTONE Filippo Iseo Serrature - Rime - Carnovali 1:56
63 69 ▲6 COATI Luca Casillo - Petroli Firenze - Hopplà 1:58
64 68 ▲4 CARPENE Samuele Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
65 71 ▲6 RAIMONDI Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
66 70 ▲4 TOLIO Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà ,,
67 72 ▲5 ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team 2:01
68 73 ▲5 ZANONCELLO Enrico Zalf Euromobil Désirée Fior 2:03
69 76 ▲7 TAGLIANI Filippo Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
70 74 ▲4 ZAMBANINI Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
71 75 ▲4 BARISON Emanuele Zalf Euromobil Désirée Fior ,,
72 77 ▲5 MANGERTSEDER Matthias Maloja Pushbikers 2:05
73 93 ▲20 RADICE Raffaele Sangemini Trevigiani Mg.k Vis 2:09
74 78 ▲4 BONALDO Kevin Zalf Euromobil Désirée Fior 2:13
75 82 ▲7 CLAEYS Robbe GM Recycling Team 2:15
76 81 ▲5 VAN BOVEN Luca GM Recycling Team ,,
77 80 ▲3 MARIS Elias GM Recycling Team ,,
78 86 ▲8 EL GOUZI Omar Iseo Serrature - Rime - Carnovali 2:21
79 84 ▲5 ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
80 85 ▲5 PELLIZZER Mattia Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
81 87 ▲6 FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali ,,
82 88 ▲6 MARQUEZ Marti Equipo Kern Pharma 2:26
83 91 ▲8 MEHAGNOUL Marc U C Monaco 2:30
84 94 ▲10 SALVIETTI Niccolò Sangemini Trevigiani Mg.k Vis 2:34
85 96 ▲11 SOWINSKI Artur Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
86 97 ▲11 ZEA Luis Daniel Sangemini Trevigiani Mg.k Vis ,,
87 100 ▲13 PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj 2:42
88 102 ▲14 DRINOVEC Matej KK Kranj ,,
89 99 ▲10 ČEMAŽAR Nik KK Kranj ,,
90 101 ▲11 REPŠE Uroš KK Kranj ,,
91 106 ▲15 NESI Nicolas D'Amico - UM Tools 2:43
92 104 ▲12 RAGGIO Luca D'Amico - UM Tools ,,
93 107 ▲14 MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools ,,
94 109 ▲15 FURLAN Francesco Team Gaiaplast Bibanese 2:45
95 111 ▲16 DE CARLO Giovanni Team Gaiaplast Bibanese ,,
96 115 ▲19 GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy 2:47
97 116 ▲19 ABU-FARES Saned Israel Cycling Academy ,,
98 118 ▲20 BONNEFOIX Edouard U C Monaco ,,99 113 ▲14 PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy ,,
100 121 ▲21 PALADIN Luca Gallina Colosio Eurofeed 2:52
101 119 ▲18 SOSA Frank Gallina Colosio Eurofeed ,,
102 129 ▲27 TOTÒ Paolo Work Service Dynatek Vega 3:22
103 130 ▲27 BURCHIO Federico Work Service Dynatek Vega ,,
104 131 ▲27 SANTORO Antonio Work Service Dynatek Vega ,,
105 135 ▲30 BELLONI Manuel Velo Club Mendrisio 3:28
106 133 ▲27 SANTAROMITA Alessandro Velo Club Mendrisio ,,
107 134 ▲27 HELLEMOSE Asbjørn Velo Club Mendrisio ,,
108 136 ▲28 GAFFURI Mattia Velo Club Mendrisio ,,
109 140 ▲31 COLNAGHI Davide Team Named Rocked 4:00
110 141 ▲31 COLNAGHI Andrea Team Named Rocked ,,
111 142 ▲31 DOMAGALSKI Karol Mazowsze Serce Polski 4:10
112 151 ▲39 AIMONETTO Pietro Cycling Team Friuli ASD 4:52
113 98 ▼15 MURN Bostjan Adria Mobil 5:41
114 132 ▲18 COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega 6:22
115 24 ▼91 CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma 6:35
116 26 ▼90 STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic 6:36
117 137 ▲20 GORAK Dominik CCC Development Team 6:40
118 35 ▼83 TASCA Flavio General Store Essegibi F.lli Curia 6:48
119 43 ▼76 BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam 6:54
120 59 ▼61 KNAUER Florenz Maloja Pushbikers 7:06
121 11 ▼110 BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski 7:07
122 149 ▲27 CERVELLERA Andrea Casillo - Petroli Firenze - Hopplà 7:21
123 89 ▼34 KARL Ádám Kristóf U C Monaco 7:46
124 95 ▼29 DI SANTE Antonio Sangemini Trevigiani Mg.k Vis 7:56
125 61 ▼64 ACHTERBERG Yannik Maloja Pushbikers 7:58
126 105 ▼21 BILYI Maksim D'Amico - UM Tools 7:59
127 103 ▼24 GHIGINO Valter D'Amico - UM Tools ,,
128 112 ▼16 CASULE Simone Team Gaiaplast Bibanese 8:01
129 110 ▼19 DALLA POLA Riccardo Team Gaiaplast Bibanese ,,
130 152 ▲22 LAKOTA Luka KK Kranj 8:02
131 108 ▼23 DI BERNARDO Nicolo Team Gaiaplast Bibanese 8:07
132 120 ▼12 ARIOLI Federico Gallina Colosio Eurofeed 8:08
133 123 ▼10 SZOLLOSI Ferenc Gallina Colosio Eurofeed ,,
134 117 ▼17 BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy 8:11
135 125 ▼10 DEBENEDETTI Davide Cycling Development Guerciotti 8:12
136 127 ▼9 CIBRARIO Luca Cycling Development Guerciotti ,,
137 126 ▼11 MURARO Michele Cycling Development Guerciotti ,,
138 122 ▼16 SALI Edoardo Gallina Colosio Eurofeed 8:14
139 124 ▼15 BUDA Simone Cycling Development Guerciotti 8:18
140 92 ▼48 STENSON Adam U C Monaco 8:38
141 90 ▼51 COCUSSE Remi U C Monaco ,,142 138 ▼4 GARZI Fabio Team Named Rocked 9:16
143 139 ▼4 LOSS Enrico Team Named Rocked ,,
144 147 ▲3 IVANOV Tsvetan Bulgaria 9:30
145 143 ▼2 IVANOV Borislav Bulgaria ,,
146 146 - KOLEV Yoan Bulgaria ,,
147 148 ▲1 BELLETTA Pierelis Team Named Rocked 9:33
148 150 ▲2 ALDEGHERI Davide Velo Club Mendrisio 9:48
149 145 ▼4 ALEKSANDROV Yasen Bulgaria 10:20
150 144 ▼6 VENKOV Ventsislav Bulgaria 10:22
151 153 ▲2 SLOCK Liam GM Recycling Team 11:35
152 128 ▼24 ZANDRI Francesco Work Service Dynatek Vega 11:49
153 114 ▼39 MILES Carson Israel Cycling Academy 15:22
.