CLASSEMENT COMPLET1 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions 4:51:20
2 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:06
3 Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:12
4 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
6 Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo
7 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
8 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
9 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
10 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
11 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
12 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
13 Paolo Bailetti (Ita) Ceramica Flaminia
14 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
15 Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic
16 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
17 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:50
18 Jose Antonio De Segovia Botella (Spa) Xacobeo Galicia 0:01:22
19 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
20 Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic
21 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
22 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
23 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia
24 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
25 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
26 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Andalucia - Cajasur
27 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
28 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
29 Andrea Tonti (Ita) CarmioOro NGC
30 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
31 Fortunato Baliani (Ita) Miche
32 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
33 Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions
34 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
35 Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia
36 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
37 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
38 José Angel Gomez Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur
39 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
40 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
41 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini
42 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
43 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
44 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo
45 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini
46 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
47 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
48 Davide Torosantucci (Ita) Price - Custom Bikes
49 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
50 Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic
51 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
52 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
53 Daniele Callegarin (Ita) Price - Custom Bikes
54 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
55 José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone
56 Davide Bonuccelli (Ita) Price - Custom Bikes 0:01:46
57 Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia - Cajasur
58 Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic
59 Daniel Diaz (Arg) Footon-Servetto 0:02:40
60 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions 0:03:05
61 Giuseppe Muraglia (Ita) CDC - Cavaliere
62 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:03:30