LES ENGAGESSAUR-SOJASUN (SAU)
1 ENGOULVENT Jimmy FRA
2 CASPER Jimmy FRA
3 COYOT Arnaud FRA
4 LEMOINE Cyril FRA
5 MARTIAS Rony FRA
6 PAIANI Jean-Lou FRA
7 POULHIES Stéphane FRA
8 POUX Paul FRA --------------------------------------------------------------------------------
AG2R LA MONDIALE (ALM)
11 ELMIGER Martin SUI
12 BERARD Julien FRA
13 BOUET Maxime FRA 14 GASTAUER Ben LUX
15 KRIVTSOV Yuriy UKR
16 LEMARCHAND Romain FRA
17 RAVARD Anthony FRA
18 RIBLON Christophe FRA --------------------------------------------------------------------------------
TEAM LEOPARD-TREK (LEO)
21 WEGMANN Fabian GER
22 CLARKE William AUS
23 KLEMME Dominic GER
24 NIZZOLO Giacomo ITA
25 PEDERSEN Martin DEN
26 POSTHUMA Joost NED
27 SELIG Rudger GER
28 STAMSNIJDER Tom NED
--------------------------------------------------------------------------------
SKY PROCYCLING (SKY)
31 HUNT Jérémy GBR
32 APPOLLONIO Davide ITA
33 BARRY Michael CAN
34 DOWSETT Alex GBR
35 HENDERSON Gregory NZL
36 KENNAUGH Peter GBR
37 NORDHAUG Lars Petter NOR
38 ROGERS Michael AUS
--------------------------------------------------------------------------------
FDJ (FDJ)
41 ROUX Anthony FRA
42 DELAGE Mickaël FRA
43 DEMARE Arnaud FRA
44 GUESDON Frédéric FRA 45 HUTAROVICH Yauheni BLR
46 LADAGNOUS Matthieu FRA 47 ROLLIN Dominique CAN
48 VAUGRENARD Benoît FRA --------------------------------------------------------------------------------
TEAM EUROPCAR (EUC)
51 VOECKLER Thomas FRA 52 ARASHIRO Yukiya JPN
53 BERNAUDEAU Giovanni FRA
54 CHAVANEL Sébastien FRA
55 CLAUDE Mathieu FRA
56 COUSIN Jérôme FRA
57 GAUDIN Damien FRA
58 GENE Yohann FRA --------------------------------------------------------------------------------
EUSKALTEL - EUSKADI (EUS)
61 VELASCO MURILLO Ivan ESP
62 ASTARLOZA CHARREAU Mikel ESP
63 BILBAO Pello ESP
64 FERNANDEZ DE LARREA Koldo ESP
65 IZAGIRRE INSAUSTI Ion ESP
66 LANDA MEANA Mikel ESP
67 MINGUEZ AYALA Miguel ESP
68 SICARD Romain FRA --------------------------------------------------------------------------------
KATUSHA TEAM (KAT)
71 POZZATO Filippo ITA
72 ARGUELYES RODRIGES Arkimedes RUS
73 IGNATENKO Petr RUS
74 IVANOV Sergueï RUS
75 MIRONOV Alexander RUS
76 OVECHKIN Artem RUS
77 PLIUSCHIN Alexandr MDA
78 PORSEV Alexander RUS
--------------------------------------------------------------------------------
BRETAGNE - SCHULLER (BSC)
81 DELPECH Jean-Luc FRA
82 BLOT Guillaume FRA
83 BONSERGENT Stéphane FRA
84 FONSECA Armindo FRA
85 HALLEGUEN Mathieu FRA
86 LE BON Johan FRA
87 MALACARNE Gaël FRA
88 MALLEGOL Florent FRA --------------------------------------------------------------------------------
COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE (COF)
91 DUMOULIN Samuel FRA
92 BARLE Florent FRA
93 BUFFAZ Mickaël FRA
94 CUSIN Remi FRA
95 DELALOT Romain FRA
96 DEMARET Jean Eudes FRA 97 KRIIT Kalle EST
98 PETIT Adrien FRA --------------------------------------------------------------------------------
MOVISTAR TEAM (MOV)
101 GUTIERREZ PALACIOS José Ivan ESP
102 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR
103 HERRADA LOPEZ Jesus ESP
104 PASAMONTES RODRIGUEZ Luis ESP
105 PLAZA MOLINA Ruben ESP
106 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP
107 SANZ Enrique ESP
108 VENTOSO ALBERTI Francisco José ESP
--------------------------------------------------------------------------------
TEAM RADIOSHACK (RSH)
111 POPOVYCH Yaroslav UKR
112 BEPPU Fumiyuki JPN
113 BEWLEY Sam NZL
114 HERMANS Ben BEL
115 KWIATKOWSKI Michal POL
116 MCEWEN Robbie AUS
117 SERGENT Jesse NZL
118 SHALUNOV Evgeni RUS
--------------------------------------------------------------------------------
BIGMAT - AUBER 93 (AUB)
121 GEORGES Sylvain FRA
122 BACON Romain FRA
123 BACQUET Fabien FRA
124 BAZIN Nicolas FRA
125 DASSONVILLE Flavien FRA
126 DRUJON Mathieu FRA
127 LE BOULCH Dimitri FRA
128 MOLMY Arnaud FRA --------------------------------------------------------------------------------
RABOBANK - CONTINENTAL TEAM (RB3)
131 BOL Jetse NED
132 BOVENHUIS Jasper NED
133 DUMOULIN Tom NED
134 HOFLAND Moreno NED
135 KELDERMAN Wilco NED
136 MARKUS Barry NED
137 SINKELDAM Ramon NED
138 VAN BAARLE Dylan NED
--------------------------------------------------------------------------------
COLOMBIA ES PASSION - CAFE DE COLOMBIA (CEP)
141 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander COL
142 CAMACHO Julio Alexis COL
143 CHAVES RUBIO Johan Esteban COL
144 MARTINEZ MONTERO Andres COL
145 RODRIGUEZ Michael COL
146 SALAZAR CASTANEDA Hugo Sébastian COL
147 VALENCIA William COL
148 VILLEGAS Juan Pablo COL
--------------------------------------------------------------------------------
LANDBOUWKREDIET (LAN)
151 NYS Sven BEL
152 BREYNE Jonathan BEL
153 DEKKERS Hans NED
154 HELMINEN Matti FIN
155 JUODVALKIS Egidijus LTU
156 KRUOPIS Aidis LTU
157 PEETERS kevin BEL
158 VANTHOURENHOUT Sven BEL
--------------------------------------------------------------------------------
ROUBAIX LILLE METROPOLE (RLM)
161 TRONET Steven FRA
162 BOULO Matthieu FRA
163 COLIN Anthony FRA
164 DAENINCK Benoît FRA
165 DESRIAC Loic FRA
166 FLAHAUT Denis FRA
167 KNEISKY Morgan FRA
168 LALOUETTE Kevin FRA --------------------------------------------------------------------------------
WALLONIE-BRUXELLES-CREDIT AGRICOLE (WBC)
171 BILLE Gaetan BEL
172 DEVILLERS Gilles BEL
173 DEWITTEB Jonathan BEL
174 DUFRASNE Jonathan BEL
175 PREMONT Christophe BEL
176 ROUET Rudy BEL
177 STEENUIT Robin BEL
178 VAN GENECHTEN Jonas BEL