CLASSEMENT DE LA 1e ETAPE1 Philippe Gilbert 1982 Belgium Quick-Step Floors 04:36:052 Luke Durbridge 1991 Australia Orica - Scott + 22
3 Simone Consonni 1994 Italy UAE Team Emirates + 43
4 Matthias Brändle 1989 Austria Trek - Segafredo + 46
5 Jasper De Buyst 1993 Belgium Lotto - Soudal + 47
6 Frederik Backaert 1990 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 01:06
7 Alexander Kristoff 1987 Norway Team Katusha + 01:11
8 Edward Theuns 1991 Belgium Trek - Segafredo + 01:11
9 Marco Canola 1988 Italy Nippo - Vini Fantini + 01:11
10 Sacha Modolo 1987 Italy UAE Team Emirates + 01:11
11 Guillaume Van Keirsbulck 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 01:11
12 Maxime Vantomme 1986 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 01:11
13 Ole Forfang 1995 Norway Joker Icopal + 01:11
14 Boy Van Poppel 1988 Netherlands Trek - Segafredo + 01:11
15 Jens Keukeleire 1988 Belgium Orica - Scott + 01:11
16 Pierre-Luc Perichon 1987 France Fortuneo - Vital Concept + 01:1117 Filippo Pozzato 1981 Italy Wilier - Triestina + 01:11
18 Pim Ligthart 1988 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 01:11
19 Rob Ruygh 1986 Netherlands Tarteletto - Isorex + 01:11
20 Sylvain Chavanel 1979 France Direct Energie + 01:1121 Marco Haller 1991 Austria Team Katusha + 01:15
22 Alexandre Pichot 1983 France Direct Energie + 01:1523 Marco Marcato 1984 Italy UAE Team Emirates + 01:15
24 Iuri Filosi 1992 Italy Nippo - Vini Fantini + 02:03
25 Christoph Pfingsten 1987 Germany Bora - Hansgrohe + 03:05
26 Rüdiger Selig 1989 Germany Bora - Hansgrohe + 03:37
27 Adam Blythe 1989 Great Britain Aqua Blue Sport + 03:37
28 Reto Hollenstein 1985 Switzerland Team Katusha + 03:37
29 Nils Politt 1994 Germany Team Katusha + 03:37
30 Sam Bennett 1990 Ireland Bora - Hansgrohe + 03:58
31 Joeri Stallaert 1991 Belgium Cibel - Cebon + 03:58
32 Gaetan Bille 1988 Belgium Veranda's Willems - Crelan + 03:58
33 Krists Neilands 1994 Latvia Israel Academy Team + 03:58
34 Mathias De Witte 1993 Belgium Cibel - Cebon + 03:58
35 Jens Debusschere 1989 Belgium Lotto - Soudal + 03:58
36 Alex Edmondson 1993 Australia Orica - Scott + 03:58
37 Andrea Pasqualon 1988 Italy Wanty - Groupe Gobert + 03:58
38 Enrico Barbin 1990 Italy Bardiani - CSF + 07:55
39 Marko Kump 1988 Slovenia UAE Team Emirates + 07:55
40 Marcel Kittel 1988 Germany Quick-Step Floors + 07:55
41 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick-Step Floors + 08:26
42 Kenny De Ketele 1985 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 09:42
43 Brice Feillu 1985 France Fortuneo - Vital Concept + 09:4344 Alexander Porsev 1986 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
45 Alexey Tsatevitch 1989 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
46 Stijn Devolder 1979 Belgium Veranda's Willems - Crelan + 09:44
47 Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 09:44
48 David Boucher 1980 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
49 Arjen Livyns 1994 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
50 Lawrence Naesen 1992 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
51 Brecht Dhaene 1988 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
52 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
53 Gianni Marchand 1990 Belgium Cibel - Cebon + 09:44
54 Jelle Mannaerts 1991 Belgium Tarteletto - Isorex + 09:44
55 Vincenzo Albanese 1996 Italy Bardiani - CSF + 09:44
56 Wim Reynaerts 1995 Belgium Cibel - Cebon + 09:44
57 Matteo Draperi 1991 Italy Wilier - Triestina + 09:44
58 Brian Van Goethem 1991 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 09:44
59 Timothy Stevens 1989 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
60 Ivan Savitsky 1992 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
61 Seppe Verschuere 1994 Belgium Cibel - Cebon + 09:44
62 Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel - Cebon + 09:44
63 Kiel Reijnen 1986 USA Trek - Segafredo + 09:44
64 Pavel Brutt 1982 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
65 Dennis Van Winden 1987 Netherlands Israel Academy Team + 09:44
66 Anders Skaarseth 1995 Norway Joker Icopal + 09:44
67 Benjamin Perry 1994 Canada Israel Academy Team + 09:44
68 Kevin Deltombe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 09:44
69 Andrea Guardini 1989 Italy UAE Team Emirates + 09:44
70 Mads Pedersen 1995 Denmark Trek - Segafredo + 09:44
71 Fumiyuki Beppu 1983 Japan Trek - Segafredo + 09:44
72 Guy Sagiv 1994 Israel Israel Academy Team + 09:44
73 Adrian Aas Stien 1992 Norway Joker Icopal + 09:44
74 Riccardo Stacchiotti 1991 Italy Nippo - Vini Fantini + 09:44
75 Roy Jans 1990 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
76 Benjamin Declercq 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 09:44
77 Peter Koning 1990 Netherlands Aqua Blue Sport + 09:44
78 Bjørn Tore Hoem 1991 Norway Joker Icopal + 09:44
79 Marcel Sieberg 1982 Germany Lotto - Soudal + 09:44
80 Eugert Zhupa 1990 Albania Wilier - Triestina + 09:44
81 Aaron Gate 1990 New Zealand Aqua Blue Sport + 09:44
82 Moreno Hofland 1991 Netherlands Lotto - Soudal + 09:44
83 Jonas Rickaert 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 09:44
84 Igor Boev 1989 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
85 Gregory Daniel 1994 USA Trek - Segafredo + 09:44
86 Andrew Fenn 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 09:44
87 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Nippo - Vini Fantini + 09:44
88 Franck Bonnamour 1995 France Fortuneo - Vital Concept + 09:44
89 Julien Morice 1991 France Direct Energie + 09:4490 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani - CSF + 09:44
91 Frederik Frison 1992 Belgium Lotto - Soudal + 09:44
92 Ryan Anderson 1987 Canada
Direct Energie + 09:44
93 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier - Triestina + 09:44
94 Nicola Bagioli 1995 Italy Nippo - Vini Fantini + 09:44
95 Pierpaolo De Negri 1986 Italy Nippo - Vini Fantini + 09:44
96 Erik Baska 1994 Slovakia Bora - Hansgrohe + 09:44
97 Davide Martinelli 1993 Italy Quick-Step Floors + 09:44
98 Raymond Kreder 1989 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 09:44
99 Arnaud Gérard 1984 France Fortuneo - Vital Concept + 09:44100 Pascal Ackermann 1994 Germany Bora - Hansgrohe + 09:44
101 Romain Cardis 1992 France Direct Energie + 09:44
102 Erwann Corbel 1991 France Fortuneo - Vital Concept + 09:44103 Lars Ytting Bak 1980 Denmark Lotto - Soudal + 09:44
104 Alex Turrin 1992 Italy Wilier - Triestina + 09:44
105 Rick Zabel 1993 Germany Team Katusha + 09:44
106 Andreas Schillinger 1983 Germany Bora - Hansgrohe + 09:44
107 Mads Würtz Schmidt 1994 Denmark Team Katusha + 09:44
108 Adrien Petit 1990 France Direct Energie + 09:44109 Julien Stassen 1988 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
110 Laurent Didier 1984 Luxembourg Trek - Segafredo + 09:44
111 Fabio Sabatini 1985 Italy Quick-Step Floors + 09:44
112 Alessandro Tonelli 1992 Italy Bardiani - CSF + 09:44
113 Olivier Pardini 1985 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
114 Tim Declercq 1989 Belgium Quick-Step Floors + 09:44
115 Liam Bertazzo 1992 Italy Wilier - Triestina + 09:44
116 Jacopo Mosca 1993 Italy Wilier - Triestina + 09:44
117 Zakkari Dempster 1987 Australia Israel Academy Team + 09:44
118 Remy Mertz 1995 Belgium Lotto - Soudal + 09:44
119 Berden De Vries 1989 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 09:44
120 Lukas Pöstlberger 1992 Austria Bora - Hansgrohe + 09:44
121 Luka Mezgec 1988 Slovenia Orica - Scott + 09:44
122 Jakub Mareczko 1994 Italy Wilier - Triestina + 09:44
123 Kenny Dehaes 1984 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 09:44
124 Piet Allegaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 09:44
125 Alex Kirsch 1992 Luxembourg WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
126 Stef Van Zummeren 1991 Belgium Veranda's Willems - Crelan + 09:44
127 Federico Zurlo 1994 Italy UAE Team Emirates + 09:44
128 Elias Van Breussegem 1992 Belgium Veranda's Willems - Crelan + 09:44
129 Gerry Druyts 1991 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
130 Mark Christian 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 09:44
131 Vegard Stake Laengen 1989 Norway UAE Team Emirates + 09:44
132 Mark McNally 1989 Great Britain Wanty - Groupe Gobert + 09:44
133 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Quick-Step Floors + 09:44
134 Michael Goolaerts 1994 Belgium Veranda's Willems - Crelan + 09:44
135 Markus Hoelgaard 1994 Norway Joker Icopal + 09:44
136 Aidis Kruopis 1986 Litauen Veranda's Willems - Crelan + 09:44
137 Yuma Koishi 1993 Japan Nippo - Vini Fantini + 09:44
138 Oliviero Troia 1994 Italy UAE Team Emirates + 09:44
139 Andrey Solomennikov 1987 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
140 Evgeny Shalunov 1992 Russia Gazprom - RusVelo + 09:44
141 Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Aqua Blue Sport + 09:44
142 Sjoerd Van Ginneken 1992 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 09:44
143 Yohann Gène 1981 France Direct Energie + 09:44144 Rob Leemans 1993 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
145 Jack Bauer 1985 New Zealand Quick-Step Floors + 09:44
146 Daniel McLay 1992 Great Britain
Fortuneo - Vital Concept + 09:44
147 Matthew Brammeier 1985 Ireland Aqua Blue Sport + 09:44
148 Baptiste Planckaert 1988 Belgium Team Katusha + 09:44
149 Dieter Bouvry 1992 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:44
150 Kevyn Ista 1984 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
151 Jimmy Duquennoy 1995 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect + 09:44
152 Jerome Baugnies 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 09:44
153 Nicolas Marini 1993 Italy Nippo - Vini Fantini + 09:44
154 Tony Hurel 1987 France Direct Energie + 09:44155 Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 09:44
156 Danilo Napolitano 1981 Italy Wanty - Groupe Gobert + 09:44
157 Roger Kluge 1986 Germany Orica - Scott + 09:44
158 Robin Stenuit 1990 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 11:11
159 Coen Vermeltfoort 1988 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 11:25
160 Tony Gallopin 1988 France Lotto - Soudal + 12:00161 Alexander Cools 1994 Belgium Cibel - Cebon + 13:18
162 Boris Vallee 1993 Belgium
Fortuneo - Vital Concept + 17:51
163 Alexander Maes 1993 Belgium Cibel - Cebon + 17:51
164 Michael Cools 1994 Belgium Tarteletto - Isorex + 17:51
165 Niels De Rooze 1992 Belgium Tarteletto - Isorex + 17:51
166 Conor Dunne 1992 Ireland Aqua Blue Sport + 17:51
167 Vegard Breen 1990 Norway Joker Icopal + 17:51
168 Kristoffer Skjerping 1993 Norway Joker Icopal + 24:00
169 Kevin Verwaest 1989 Belgium Tarteletto - Isorex + 24:03
170 Marco Maronese 1994 Italy Bardiani - CSF + 24:03
171 Matteo Pelucchi 1989 Italy Bora - Hansgrohe + 24:03
172 Lorenzo Blomme 1994 Belgium Tarteletto - Isorex + 24:03
173 Barry Markus 1991 Netherlands Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 24:03
174 Andre Looij 1995 Netherlands Roompot - Oranje Peloton + 24:03
175 Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Academy Team + 24:03
176 Jonathan Breyne 1991 Belgium Tarteletto - Isorex + 24:03
177 Hamish Schreurs 1994 New Zealand Israel Academy Team + 24:03
178 Paolo Simion 1992 Italy Bardiani - CSF + 24:03
179 Aviv Yechezkel 1994 Israel Israel Academy Team + 24:03
180 Ruben Pols 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 24:03
181 Aime Degendt 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 24:03
.